האלף לך שלמה, ומאתים לנוטרים את פריו ... | לוי מגדיאל

כפי שמנינו במאמר הקודם, בכל יום יש לנו מאה ברכות ויותר, כתקנת חז"ל המוזכרת במסכת מנחות שציטטנו בפעם הקודמת.


אם נוסיף את הברכות המזדמנות כמו ברכות הנהנין, אשר יצר, ברכות הבשמים, ברכות ברקים ורעמים, שהחיינו ועוד, יש לנו ברווח את מנין הברכות המחויב ומעבר לכך, בכל יום, בדרך כלל.


מה בקשר לשבתות וימים טובים, בהם יורד בהרבה מנין הברכות, ובעיקר בגלל שתפילות העמידה לא מכילות כל אחת תשעה-עשר ברכות כבכל יום, אלא שבע ברכות בלבד, והבדל זה יוצר פער גדול בין הברכות הנאמרות בשבת ליעד הנכסף של 'מאה ברכות'?


הבה נחשב את ההפרש שיש בין השבת ליום רגיל במנין הברכות בכל אחת מחלקי עבודת ה' שביממה: ערבית, שחרית, [כולל מוסף], מנחה, והנהגת האדם, ונשוה זאת בטבלה לסכום של ימות החול.


אם כן אנו מגלים שבסופו של חישוב יש לנו מחסור של עשרים ברכות על מנת להשלים בשבת קודש את כל המנין. איך נפתור זאת?


הגמ' במס' מנחות שהזכרנו דנה בכך. והגמרא מספרת שר' חייא היה טורח להשלים את המנין וממלאו במיני בשמים ופרות. בשו"ע (סי' רפ"ד) מבואר שמי שמאזין היטב לברכותיהם של העולים לתורה והמפטיר ומכון את לבו, הרי ברכות אלו עולים לו להשלמת המנין, כדעת כמה וכמה ראשונים. היו כאלה שנקטו שאין זו עיצה טובה לכתחילה, כי אין הדבר ברור שזה יעיל גם לשאר הציבור מלבד העולה עצמו, ולכן כותב המשנה ברורה בסי' מ"ו שלכתחילה יש להשלים את המנין במיני פרות, ולא להסתפק בברכותיהם של העולים לתורה והמפטיר.


ידוע, שהיו צדיקים וגדולי תורה [כמו מרן הגאון מבריסק – הגרי"ז הלוי סולובייצ'יק זצוק"ל, ועוד] שהקפידו שהם עצמם יהיו העולים למפטיר מדי שבת. הסיבה לכך היא שהמפטיר זוכה בשבע ברכות! - לפני ואחרי הקריאה בספר התורה, אחת לפני ההפטרה וארבע לאחריה!

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו