פרשת בראשית | מערכת האתר

בפרשתנו מתואר איך ברא הקב"ה את העולם בשישה ימים. נבראו האור והחושך, השמים והארץ, העשבים והאילנות, השמש והירח, הבהמות החיות וכו'. מי האחרון שנברא? האדם.

צריך להבין מדוע האדם נברא אחרון, אחרי שבאותו היום נבראו הרמשים. הלוא הוא מטרת הבריאה, זה שהכל נברא עבורו. כמו שאמר הקב"ה לאדם הראשון "כל מה שבראתי בשבילך בראתי".

הגמרא מביאה מספר טעמים לכך.

א. לאחר שנברא האדם לא נברא עוד שום דבר. כדי שלא יאמרו שהאדם היה שותף בבריאה.
ב. שאם יתגאה האדם, יאמרו לו אפילו יתוש קדמך במעשה בראשית.
ג. כדי שיכנס למצוות השבת מיד.
ד. כדי שימצא הכל מוכן לפניו ויכנס לסעודה מיד.

לכאורה ארבעה טעמים שאין קשר ביניהם.

מסביר המהר"ל, שלכל יצירה יש ארבעה מרכיבים. לדוגמה בבניית בית, יש את האדם שמבצע את פעולות הבניה, המרכיב השני הוא החומר שממנו בונים, השלישי הוא התכנית וצורת הבית, והרביעי המטרה שלשמה בונים את הבית.

כנגד אותם ארבעה מרכיבים מביאה הגמרא את ארבעת הטעמים.
במרכיב הראשון ישנה סיבה לברוא את האדם בסןף. הקב"ה בורא את העולם לבדו, אומרת הגמרא שלא יאמרו שהאדם היה שותף בבריאת העולם.
גם בחלק השני בבריאה - החומר שממנו נברא, מה שנברא מוקדם יותר - החומר שלו משובח יותר. לכן אם יתגאה האדם, אומרים לו אפילו יתוש קדמך בבריאת העולם. כלומר שכשהאדם מתגאה - יש יתרון אמיתי אפילו ליתוש על האדם, והראיה שהוא נברא מוקדם יותר.
החלק השלישי - הצורה. האדם נברא בצלם אלוקים. לכן בא הטעם הרביעי ואומר ראוי לו לאדם שיברא שלם, לעולם מושלם.
והטעם האחרון מתייחס למטרת בריאת האדם. האדם נברא לקיים מצוות. לכן נברא האדם באופן כזה שמיד יכנס לשבת. שהרי מעלת השבת גדולה עד מאוד, ושקולה כנגד כל המצוות.

ויש להתבונן בדברי הגמרא, שמצד אחד מעלתו של האדם גדולה עד כדי כך שעלול להיות מצב שחושבים שהוא שותף במעשי בראשית, ומצד שני כאשר האדם מתגאה הוא קטן מהיתוש. האם זו סתירה?

 

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו