הנסיון הקשה ביותר | מערכת האתר

הקב"ה ניסה את אברהם אבינו בעשרה ניסיונות ועמד בכולם.

כשמונים את הניסיונות של אברהם אבינו, ידוע שניסיון עקדת יצחק הינו הניסיון העשירי.

יש מפרשים שאומרים שהניסיון העשירי של אברהם אבינו - הניסיון האחרון - הוא קבורת שרה אמנו. שהרי הקב"ה הבטיח ואמר לאברהם שהארץ כולה שלו. ועכשיו כשהוא בא לקבור את שרה, הוא צריך לקנות את הקרקע.
 
נקדים ונשאל, מה הטעם שעשרה ניסיונות נתנסה אברהם, מה הצורך בנסיון אחר נסיון?

אלא שכל ניסיון, יש בו מעלות גבוהות יותר מאשר בניסיון הקודם.

אחרי שעמדת בניסיון הראשון, עכשיו בניסיון השני אתה נדרש ליותר, אתה נבחן יותר.

אם כן, איך נוכל להבין את המפרשים שאומרים שניסיון קבורת שרה הוא הניסיון העשירי, והלוא הוא מתרחש אחרי ניסיון העקדה? וכי איזה נסיון קשה יותר מלעקוד את יצחק?

זאת ועוד, שהניסיון העשירי, האחרון, שמהווה את הבחינה הסופית והמוחלטת, של האמונה בה' הינו דוקא קבורת שרה ולא כפי שנראה לנו הגיוני יותר - עקדת יצחק?


ומבארים, שאמנם ניסיון העקדה היה ניסיון קשה ביותר.

אך כשהודיע ה' לאברהם את הציווי של ניסיון העקדה הוא אומר לו:
קח,
את בנך,
את יחידך,
אשר אהבת,
את יצחק...


הוא מכין אותו, הוא נותן לו את הציווי של הניסיון, בהדרגה, בהכוונה, בצורה שאברהם מתכונן אליה..

ברגע ששרה נפטרה, לאברהם אין זמן, הוא צריך לקבור אותה.

הוא מחפש מקום, הוא נדרש לקנות, הוא נמצא בניסיון של קנית המקום, קבורת שרה. ו--- עומד בו. לא מערר. לא שואל ולא אומר מתוך לחץ: האדמה והארץ שלי היא. אלא קונה וקובר.

גדלותו של אדם, נמדדת במצבים הספונטנים. בזמנים שהוא נדרש לפעולות מיידיות ומגיב להם בצורה הנכונה.

לכן, אברהם התנסה במצב של לחץ, בלי כל הכנה - וגם אז - לא ערער ולא בא בתלונות ובהתרסה כלפי הבטחות הקב"ה, ובאמת אם גם במצב כזה הוא מסוגל לעמוד - כי אז הוא בדרגה הגבוהה ביותר.


לכן זהו הניסיון העשירי מכל עשרת הנסיונות שנתנסה.


שבת שלום
 

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו