עבותות של נצח בין יעקב לרחל | הרב עזריאל יונה

"ויהי כאשר ראה יעקב את וחל בת לבן אחי אמו וגו, וישק יעקב לרחל וישא את קולי ויבך [בראשית כט].

"ויבך - לפי שצפה ברוח הקודש שאינה נכנסת עמו לקבורה" [רש"י].

לכאורה על שום מה באה עליו רוח הקדש זאת, מה חשיבות יש בידיעה זאת עד כדי הפעלת השראה של רוח הקדש? כלום ניתן לתאר שינוי במהלכיו של יעקב בעקבות גילוי זה?

מסביר בעל 'הברכת מרדכי', שהעונש לא על חינם הוא בא. יש אפוא לתור אחר סיבותיו על שום מה נענשו.

חשיבות הידיעה היא אפוא בשל העמידה על המשמר ומניעת הסיבה הגורמת לפירוד הזה. וכמו כן למען נדע עד כמה מחושבים ושלמים היו מעשיהם של יעקב ורחל אמנו.

הלא ברור ופשוט שלעד עיניהם הייתה תמיד ניצבת אותה רוח הקדש על העונש האיום הזה. כמה דק היה החטא יעקב ורחל עצמם כנראה לא הבחינו בו. ובכל זאת עונש כזה עונש לרחל ועונש ליעקב... ממש נורא.

נזכרים אנו במה שעוד יסופר להלן כשלבן הארמי בא לחפש את תרפיו, ורחל אמנו במסירות נפש נצמדה למושבה על הגמל כדי להחביאם מתחתיה... יעקב התבטא כי מי אשר בידו הדבר לא יחיה והשגגה שיצאה מפי השליט התקיימה... כנראה.

איזה חטא דק מן הדק עד אין נבדק בכל זאת גרם... והלא כאמור רוח הקודש כבר הייתה ידועה להם היטב ניצבת מול עיניהם, ובכל זאת.

עוד יתכן הלא רוח הקודש לא אמרה אלא זאת שלא יבואו יחדיו לקבורה. לא התפרש כאן לא המועד של פטירת רחל לא המקום ולא הסיבה רק זאת שמקום קבורתם יהיה נפרד.

ובכל זאת ויבך! תוך כדי ה'וישק', תוך כדי מילוי ציפיות והתגשמות שאיפה של כל עתיד כלל ישראל. הלא רחל אמנו היא, ממנה הבניין של כל כלל ישראל כמו שאר אמותינו שרה ולאה, ובכל זאת גם פירוד זה אינו נסבל. גם פירוד זה של לאחר ימי חלדם עלי אדמות גם זה מעורר לבכי...

זה מוכיח יותר מכל דבר גם ליעקב גם לרחל, מהו טיב הקשר שביניהם. קשר הקשור בחבלי נצח של כל העולמות - הזה והבא.

אם באה רוח הקודש כנראה שיעקב אבינו דרש אותה. חיוני לו לדעת מה יהיה לאחר מלאת ימי חייהם בעולם הזה, כשם שחיוני לו לדעת כי עצם הקשר ביניהם יתהווה... ולכן הודיעו לו ליעקב את זאת על ידי רוח הקודש...

השאלה היא אך מדוע בא הגילוי ברגע זה דווקא? מדוע בשעת הפגישה? מדוע צריכה גם רחל לדעת זאת ולראות את בכייתו של יעקב אבינו?

הוא אשר אמרנו. אם בשל הכוונת הדרך, אם בשל הלימוד, מה גורם החטא מה גדול העונש, ואם בשל עצם הידיעה וההרגשה באיזה עבותות של נצח קשורים המה יעקב אבינו ואמנו רחל.

נזכר גם בפסוק [רות א] שאמרה רות לנעמי לאחר שהפצירה בה לעזבה וללכת לדרכה, אל אשר תלכי אלך ובאשר תליני אלין וגר, באשר תמותי אמות ושם אקבר

מהו ושם אקבר?

זהו ביטוי לעבותות של נצח שנקשרה רות לנעמי.

בנצח זה של יעקב ורחל פגעה מדת הדין. "ויבך".

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו