כיצד מגיב יוסף לבקשתו של אביו? | הרב עזריאל יונה

בפרשת וישב אנו נתקלים בסיפור הגדול של יוסף ואחיו.

הסיפור מתחיל אמנם בפרשת וישב, אך ממשיך בפרשות הבאות – מקץ, ויגש, ויחי. מסיפור מכירתו של יוסף דרך השהות שלו במצרים, ועד לפגישתו עם אחיו.

יוסף נקרא כידוע 'יוסף הצדיק' וגם נכנס לאושפיזין – מנהיגי האומה, אברהם יצחק יעקב יוסף משה אהרן ודוד.

הרב ישראל לאו מבקש להבחין במילה אחת מרתקת שמופיעה בתחילת הפרשה.

יוסף במתח נוראי עם אחיו. הם קינאו בו – הוא הבן של רחל האשה האהובה שמתה בדרך בבית לחם.

בנימין הוא תינוק אתו אין חשבונות. אבל יוסף הוא חכם.

הוא בן 17, היחידי שלומד תורה עם אביו בחברון – הם רועי צאן ובקר בשכם. אנחנו יודעים את המרחק מדרום יהודה לצפון השומרון.

יעקב שביקש לישב בשלווה בארץ מגורי אביו קורא ליוסף ומבקש ממנו: 'לך נא ראה את שלום אחיך ושלום הצאן והשיבני דבר'. יעקב לא יודע שהשליחות הזו משמעה היא פרידה ל-22 שנים.

וכידוע, אחיו לא מדברים אתו ולא יכולים השיבו לשלום, מקנאים בו על חלומותיו וכו'. יוסף יודע שהוא מסכן את החיים שלו בשליחות הזו, הוא יודע שהאחים זוממים להרוג אותו.

הוא יכל לומר – אבא כואב לי הראש, הבטן, אני עסוק כרגע... צריך לזכור שהם היו בעלי יכולת, יכלו לשלוח את אחד המשרתים או העוזרים.

אך יוסף ברגע ששומע את בקשת האב 'לך נא ראה את שלום אחיך ושלום הצאן והשיבני דבר', הוא אומר מילה אחת:

הנני.

ה'הנני' של יוסף בשביל כיבוד אב, הוא סמל לדורות של 'הנני', של אנשים שהולכים אל הסכנה, של אנשים שיש להם כיבוד אב בליבם הכולל גם את כיבוד האב שבשמים.

ה'הנני' הקודם שייך לאברהם אבינו.

כאשר הקדוש ברוך הוא מבקש ממנו להקריב את בנו את יחידו, את הדבר לו המתין כל כך הרבה שנים הוא גם מגיב במילה אחת:

הנני.

זוהי התגובה של גיבורי וקדושי ישראל. ה'הנני' הזה הוא הנר שלאורו צעדו עם ישראל במשך הדורות גם לאור קשיים ומסירות נפש.

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו