הסנה הבוער | מערכת האתר

 

פרשת השבוע שמות מספרת את סיפור גלות מצרים. בהמשך הפרשה כאשר הקב"ה נגלה למשה בראשונה, הוא רואה מחזה מופלא:

 

"וירא מלאך ה' אליו בלבת אש מתוך הסנה, וירא והנה הסנה בער באש והסנה איננו אכל. ויאמר משה אסרה נא ואראה את המראה הגדול הזה מדוע לא יבער הסנה".


מדוע הקב"ה נגלה למשה דווקא בצורה כזו? מה הוא בא לבטא? מצאנו מספר רעיונות בדברי המפרשים:


א. הסנה מסמל את עם ישראל במצרים, תחת השעבוד הקשה.

מכאן מסר לעם שבוער תמיד באש הצרות, והצרות יקיפוהו מכל צדדיו וראוי שיכלה בצרות והוא עומד ומתקיים בין האויבים כדרך המופת ואיננו אוכל. ומלמדנו גם לעתיד שאדם צריך לבטוח בה' גם כאשר חרב מונחת על צווארו, שהרי הסנה הוא שיח קוצני שבדרך כלל נדלק אפילו מריח של אש ואעפ"כ אינו נשרף.


ב. הסנה מרמז על פרעה, הקב"ה בא ללמד את משה שבסופו של דבר פרעה יבער באש המכות עד שראוי שיכלה, אבל הקב"ה מעמיד אותו ע"י מופת כדי להענישו עוד, כמו שכתוב "בעבור זאת העמדתיך בעבור הראותך את כחי".


ג. הקב"ה נגלה מתוך הסנה - ממקום צר, כדי לבטא את צערו עם בני ישראל שנתונים בשעבוד.


ד. האש מסמלת את האש שאוכלת את הקרבנות בבית המקדש. ומחזה הסנה בא ללמד על זכותם של בני ישראל לצאת ממצרים - בזכות בית המקדש ותפקידו.


ה. באופן דומה, האש רומזת לתורה שתינתן במקום הזה לבני ישראל, כמו שמצאנו שהתורה נמשלה לאש "הלא כל דברי כאש נאום ה'". ואמנם במתן תורה נאמר שבני ישראל רואים את כבוד ה' כאש אוכלת בתוך הענן.


ו. הקב"ה נגלה למשה דווקא מתוך סנה שמסמל פשטות קיצונית ולא מתוך צמחים יותר חשובים כדי לבטא את הרעיון שלכל דבר אפילו הנחות ביותר - הסנה - יש לו תפקיד ייחודי.


ז. הסנה רומז לבני ישראל, שכשם שהסנה משמיע קול כשהוא בוער באש, כך בישראל יש כאלו שגם כאשר אש הצרות מתלקחת בהם, כל אחד מכאיב לחברו כקוץ (סנה). וזו עיקר הסיבה לגלות הנמשכת כמו שאמר משה "אכן נודע הדבר" - משה שואל את עצמו למה דווקא עם ישראל משתעבד, והוא מבין את ההסבר כשהוא רואה איש עברי מכה איש עברי מאחיו.


ח. אם משה חשב שבני ישראל לא יוכלו להיגאל מחמת שמצרים מקום שפל שלא יתגלה בו הקב"ה, שישראל לא ראויים לגאולה, שישראל מושפעים מהמצרים, בא הקב"ה והראה לו את המראה הגדול, שבלב המדבר, צמח שאינו עושה פרי ומלא קוצים דווקא בו מתגלה הקב"ה, וכך ייגאלו ישראל מתוך השפלות הגדולה של מצרים למרות שלא היו ראויים באותה שעה.

 

 

 

 

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו