השכינה שורה גם על הפשוטים שבישראל | עלון בית דוד

וירא מלאך ה' אליו בלבת אש מתוך הסנה, וירא והנה הסנה בוער באש, והסנה איננו אכל (שמות ג, ב)
 
בפשוטו ניתן להבין את המשמעות הסמלית של הסנה הבוער באש, שכשם שהסנה לא נשרף באש, כך עם ישראל לא יכלה לעולם, על אף העינויים וההריגות שילוו אותו במשך כל תולדותיו א. ולם, הרי נאמר כאן: "בלבת אש מתוך הסנה", משמע שהאש היתה בתוך הסנה בלבד, ולא הקיפה את הסנה עצמו. לכן נראה שאש זו היתה ביטוי למשהו שונה לחלוטין.
 
כל ירידה של השכינה הקדושה, כל התגלות אלהית עלי אדמות, מתבטאת בתופעה של אש. "והר סיני עשן כולו, מפני אשר ירד עליו ה' באש". גם התורה נקראת "דת-אש". מדוע? מפני שהתורה היא התגלמות של ההשפעה האלהית. מי שעוסק בתורה, מחיה, מחמם ומזקק את גופו ואת נשמתו מכח אותה האש הגלומה בתורה. וגם כאן, במראה הסנה, היתה האש ביטוי של השראת השכינה. -אבל מדוע בסנה?
 
כאשר מזכירים את המושג של "השראת השכינה", חושבים אנו על בית המקדש, על הקרבת הקרבנות, על הכהן הגדול בבית קודש הקדשים, ובמושגים שלנו: ליל כל נדרי; בית מדרש; צדיקי הדור. אלה הם המקומות, שבהם מצפים אנו לראות ולהרגיש את השראת השכינה. אבל מה עם עולמו הקטן והפשוט של סתם יהודי? נדמה לנו, שהוא רחוק מאד מהשראת השכינה! ומה עם יהודי, שנמצא בשפל המדרגה? הנאנק תחת עול הצורר, שאין לו את הפנאי ולא את כוחות הנפש, לעבוד את ה' כראוי? האם שייך בכלל לדבר על השראת השכינה במצבים כאלה?
 
זאת מלמד אותנו הסנה... הסנה אין בו דבר, מלבד קוצים. אין בו תועלת, מלבד השימוש כחומר לשריפה. ובכל זאת, גם עליו, ודוקא עליו, נתגלתה השכינה למשה רבנו. משה רבנו נשלח לעם ישראל, כשהוא במצב של שפל שאין כמוהו, הן במובן הרוחני והן במובן הגשמי. עם כזה, עלול להגיב ביאוש ואפילו בלגלוג לשמע המלים: "פקד פקדתי אתכם..." הם עלולים לומר: וכי איזה קשר יכול להיות בינינו לבין הקב"ה...
 
ולא כן הוא! כל יהודי, בכל מצב, באותו רגע שהוא פותח את לבו ורוצה להתקרב לה', יכול לזכות להשראת השכינה. והמדרש מבטא זאת במילים ספורות: "והסנה איננו אוכל - אין מקום פנוי בלא שכינה, אפילו סנה!" 
 
ע"פ רש"ר הירש זצ"ל

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו