האם האיש המצרי הוא זה שהציל את בנו יתרו? | הרב עזריאל יונה

"איש מצרי הצילנו מיד הרועים" [שמות ב].

וכי מצרי היה משה וכו', משל לאחד שנשכו הערוד, והיה רץ ליתן רגליו במים, נתנן לנהר וראה תינוק אחד שהוא שוקע במים ושלח ידו והצילו. אמר לו התינוק, אילולא אתה כבר הייתי מת.

אמר לו לא אני הצלתיך אלא הערוד שנשכני וברחתי הימנו הוא הצילך. כך אמרו בנות יתרו למשה, יישר כח שהצלתנו מיד הרועים, אמר להם משה אותו מצרי שהרגתי הוא שהציל אתכם [שמות רבה א].

כאשר הערוד נושך אדם עליו לרוץ ולהניח את רגלו במים וכך הוא ניצל. בסיפור של המדרש היה אדם שננשך ורץ לנהר כדי להינצל. שם פגש בתינוק והצילו, וכשהודה לו התינוק אמר לו האיש – לא לי לך להודות אלא לערוד שאילולי הוא לא הייתי מגיע לכאן.

מעיר בספר 'ברכת מרדכי' האם נכון הוא שלערוד וכלום מגיע 'יישר כח'? מגיעים לו מחיאות הכפיים? הלא הוא התכוון להרוג את הבן אדם?

וכמו כן, האם למצרי הטמון בחול מגיע שבח, מגיעה תודה? המצרי הזה ניסה להרוג!

הכוונה העמוקה היא כי בד בבד עם העקיצה והכאב התחילה הצלתו של התינוק.

בתוך מפעל ההשגחה העליונה והפרטית אשר התבטאה בעקיצה של הערוד, בעצם העקיצה יחד עם הכאב חשבה ההשגחה על דרך הצלתו של התינוק.

וכשבא משה להציל את העברי וטמן את המצרי בחול, באותה שעה חשבו בשמים לא רק על אותו עברי שינצל ולא רק על אותו מצרי שיטמן בחול אלא גם על בנות יתרו.

וכשבנות יתרו באו לתת יישר כח למשה רבינו על תשועתן הגדולה [עיין במדרש שם שהיו נתונות בסכנות הגרועות ביותר הן רוחנית הן גשמית] אמר להן משה: יישר כח - יש לתת למי שמגיע.

לא להשמיט את העיקר, והכרת הטוב מתחילה מעצם ההכרה למי מגיעה התודה.

קודם כל עליכן לתת יישר כח להשגחה העליונה, באשר מאותה הטמנה של המצרי בחול החלה תשועתכן.

ובנות יתרו קיבלו והבינו את עומק דבריו של משה רבינו ושהגיעו לאביהן ונשאלו על ידו מה אירע ענו בבטחה:

איש מצרי הצילנו.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו