מסירותן של המיילדות | אבי קלנר

"ותיראן המיילדות את האלוקים, ולא עשו כאשר דבר אליהן מלך מצרים, ותחיין את הילדים"

מובא בגמרא [סוטא דף י"א] "ותחיין את הילדים – תנא לא דיין שלא המיתו אותן אלא שהיו מספיקות להם מים ומזון".

נשאלת השאלה הרי מסירות נפשן של המיילדות מוכיחה שהיו להן מידות טובות וטוב לב, וא"כ מדוע התורה מזכירה רק את יראת האלוקים שלהן ולא את תכונותיהן ומידותיהן הטובות?

התשובה היא שהתורה באה ללמדנו שמידות טובות ונאצלות ולב רחב ככל שיהיה, לא עומדים במבחן המציאות בזמן מבחן קשה, כגון עונש קשה או סכנת חיים, ואמנם המיילדות העבריות שהיו צפויות לעונש מוות בידי פרעה על הפרת גזרתו להרוג את כל הבנים הילודים, ורק יראת האלוקים שהייתה ספוגה במיילדות סייעה להן להתעלות ולהתעלם מן הסכנה והעונש הקשה הצפוי מידי פרעה.


כיון שאין דרך התורה לחלק תארים לעושי מצווה, ברור שהתורה לא באה להלל ולשבח את צדקותן ויראת השמים של המיילדות אלא לתאר את אשר עשו בפועל, ולכן כתבה התורה "ותיראן המיילדות את האלוקים" שהמיילדות בעבודה רוחנית הגיעו לדרגת יראת אלוקים, לכן הן עמדו בניסיון והצילו את הילדים.

ובאמת המיילדות לא קיבלו שכר על הצלת הילדים או על מידותיהן הטובות, אלא על יראת השמים שלהן, שנאמר "ויהי כי יראו המילדות את האלוקים, ויעש להם בתים" ולכן השכר הוא מידה כנגד מידה שזכו לבתים של תורה ויראה.

רבינו יונה כותב בספר שערי תשובה "כי האדם חייב להכין מערכי ליבו בכל עת ולהשכין בלבו אימה ויראה מול פני ה' יתברך", משמע שבגדר חיוב המצוה "את ה' אלוקיך תירא" הכוונה להשתדל ולהתעסק בקניית מידת היראה.

ובאמת התביעה על הרשעים אינה מדוע אינם מפחדים מאלוקים, אלא מדוע לא השתדלו להתאמץ ולרכוש דרכיו ו"לאהבה אותו ולעבוד את ה' אלוקיך הכל לבבך ובכל נפשך. לשמור את מצות ה' ואת חוקותיו אשר אנכי מצווך היום לטוב לך" כאן דרשו חז"ל "הכל בידי שמים – חוץ מיראת שמים", לאדם ניתנה בחירה ללכת בדרך הטובה או חלילה בדרך הרעה ולכן מוסיפה התורה "לטוב לך".

אחים יקרים! הבא נתבונן בהמשך הפסוקים בפרשת עקב "הן לה' אלוקיך השמים ושמי השמים כיום הזה. ומלתם את ערלת לבבכם ועורפכם לא תקשו עוד".

בורא עולם בחר בנו מכל העמים עקב אהבתו אותנו, הבה נמול את ערלת הלב, ונזכה לירא את ה' ואת מצוותיו נשמור באהבה ובשמחה.

Image

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו