כל כבודה פנימה | עלון בית דוד

וּדְבוֹרָה אִשָּׁה נְבִיאָה אֵשֶׁת לַפִּידוֹת, הִיא שֹׁפְטָה אֶת יִשְׂרָאֵל בָּעֵת הַהִיא

והִיא יוֹשֶׁבֶת תַּחַת תֹּמֶר דְּבוֹרָה בֵּין הָרָמָה וּבֵין בֵּית אֵל בְּהַר אֶפְרָיִם וַיַּעֲלוּ אֵלֶיהָ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לַמִּשְׁפָּט.

 

בפסוקים אלה מקדים הנביא לתאר את אישיותה של דבורה הנביאה, שבזכותה באה הישועה הגדולה לישראל. שתי נקודות מודגשות כאן, המלמדות על אופיה הנעלה: היא היתה "אֵשֶׁת לַפִּידוֹת", והיא היתה "יוֹשֶׁבֶת תַּחַת תֹּמֶר" כשבאו להישפט בפניה.

 

חז"ל אמרו שהכינוי "אשת לפידות" לא בא לציין את שם בעלה, שהרי אין לכך כל משמעות, אלא היא נקראת בשם זה משום "שהיתה עושה פתילות למקדש" (מגילה יד.). נראה, שאם עובדה זו הוזכרה כאן, יש לה משמעות עמוקה יותר, המלמדת על אופי שהיה טבוע בה. היא עשתה פתילות למקדש, משום שהיא עצמה היתה לפיד אחד גדול, שהלהבה של אהבת ה' בערה בפנימיותה, בזמן שעם ישראל עבר תקופה של רפיון כללי, שבעקבותיו הגיעו למצבם האומלל. היא היתה זו שהציתה את להבת האש שהחזירה את לבם של ישראל לאביהם שבשמים, ולא לחנם זכתה לנבואה.

 

היה צפוי, לכאורה, שאשה בעלת אופי מושך ומלהיב כל כך, תעמיד את עצמה במרכז ההתעניינות, תקיף את עצמה בעוזרים ואנשי סוד, תקים לעצמה בית שממנו תנהל את העדה ותתן פקודות, כיאה למנהיג דגול. כאן בא הפסוק ומפריך מיד את ההנחה הזאת: "וְהִיא יוֹשֶׁבֶת תַּחַת תֹּמֶר דְּבוֹרָה". היא נשארה אשה פשוטה, יושבת לבדה תחת התומר כשהיא באה במגע עם הבאים למשפט. וסיבה מיוחדת היתה לכך שבחרה לכך את עץ התומר : "מאי שנא תחת תומר, אמר רבי שמעון בן אבשלום משום יחוד " (מגילה יד .) גם במעמדה הרם לא עזבה את דרכי הצניעות כיאות לאשה, לא נתנה מקום אפילו לצל של חשד של יחוד. ולאחר מכן, כשברק אסף צבא של עשרת אלפים חיילים ועלה להר תבור, היא עלתה עמו כדי לחזק את המערכה בנוכחותה; אולם כשירד למלחמה, היא לא ירדה עמו, כדי לקצור את פירות הנצחון. "כל כבודה בת מלך פנימה –" נאמר גם באשה שיש לה מעמד ציבורי, המחייב לכאורה להתייצב בראש המערכה.

 

וכיצד פותחת דבורה בשירתה? שִׁמְעוּ מְלָכִים הַאֲזִינוּ רֹזְנִים, אָנֹכִי לַה' אָנֹכִי אָשִׁירָה, אֲזַמֵּר לַה' אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל. הנצחון המושלם והמפתיע בכל המובנים, בהתחשב ביחסי הכוחות, היה עלול לגרום להרגשה של שכרון חושים, "של אני ואפסי עוד". "אנוכי", הלא אני זו שהביאה את המפנה, אני זו שהלהיבה את לבותיהם של ישראל, ואני מקדישה את כל אנוכיותי, את כל אישיותי אך , ורק לה'! כל שירתי, כל התלהבותי, מופנית לה' בלבד. אנחנו לא פעלנו כלום, לא מגיע לנו כל שבח ותהילה, כי הכל, מתחילה ועד סוף, אינו אלא מעשה ידי ה'.

 

זו שירה של אשה, שכל מהותה הוא צניעות ללא גבול. ולכן הקדימה דבורה ואמרה לברק: לֹא תִהְיֶה תִּפְאַרְתְּךָ עַל הַדֶּרֶךְ אֲשֶׁר אַתָּה הוֹלֵךְ כִּי בְיַד אִשָּׁה יִמְכֹּר ה' אֶת סִיסְרָא. נצחון זה יהיה כולו נצחון של נשים, מתחילה ועד הסוף, כדי שבסופו לא יהיה כאן "תפארתך", "תפארת אדם" - אלא שירה שכולה לה'.

 

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו