דרך ארץ פלישתים | אבי קלנר

"ויהי בשלח פרעה את העם ולא נחם..."

כאשר יצאו בני ישראל ממצרים, עמדו בפניהם שני צירי תנועה אפשריים. דרך ארץ פלשתים או דרך המדבר. בכל דרך ישנה מעלה וחסרון.

דרך ארץ פלשתים – מעלתה בהיותה מקום ישוב, דבר המקל על אספקת המים והמזון, אולם חסרונה בסכנת ההיטמעות באוכלוסיה המקומית וזאת סכנה גדולה, כיון שבני ישראל זה עתה יצאו ממ"ט שערי טומאה וצריכים זהירות יתר.

דרך המדבר – מעלתה בהיותה שוממת ללא סכנה רוחנית, אולם אספקת מים ומזון במדבר לעם גדול המונה מיליוני אנשים הינה משימה קשה ולכאורה בלתי אפשרית.

הקדוש ברוך הוא קובע שעדיף להוליך את העם דרך המדבר הטהור מאשר דרך ארץ פלשתים הטמאה. ולגבי בעיות המזון, מן ירד מן השמים מידי יום והשביע את העם, מים סופקו מבארה של מרים שליווה את העם במשך המסע, להקות של ציפורי שליו נחתו בסמוך, עננים מכל הכוונים הצלו, הגנו וישרו את אדמת המדבר.

התורה מלמדת אותנו שבשביל מזון לא מסתכנים בסכנה רוחנית!

ובהקשר לכך, מפורסם הוא מאמר חז"ל "קשים מזונותיו של אדם כקריעת ים סוף", וכי קשה לבורא עולם לקרוע את ים סוף לשניים והלא במאמר אחד בורא הוא עולם ומה קושי יש בחלוקת הים? אלא שהדמיון בין מציאת פרנסה ובין קריעת ים סוף, שבשניהם מצווה האדם לעשות את שלו עד היכן שידו מגעת, כקריעת ים סוף שבה נצטוו בני ישראל לנוע כלשון הכתוב "דבר אל בני ישראל וייסעו" וכשמגיעים לים וראשוני האנשים נכנסים למים עד צווארם נבקע הים.וכן פרנסה בתחילה היא קשה, למצוא עבודה מכניסה וכו', האדם צריך להשתדל ולהתייגע ובסייעתא דשמיא תבוא ברכת ה' לעזרו, לתמכו ולפרנסו בכבוד.

אחים יקרים!

כולנו מרגישים כל העת שפרנסה מן השמים ובלא סיוע ממרומים יכול אדם המוצלח ובעל ההשכלה הרחבה ביותר להישאר מובטל וחסר כל, לכן כשיש ניסיון ח"ו של עבודה בשבת או עבודה בעלת סכנה רוחנית חמורה או אי מוסריות עלינו לשאת עיננו אל השמים אל בורא העולם אשר הוא פותח את ידו ומשביע לכל חי רצון ולעמוד בניסיון, ובעז"ה מן השמים יוליכונו בדרך הנכונה להתפרנס בכבוד והרווחה.
 
 

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו