חשיבותה של ההכנה | אבי קלנר

"ויסעו מרפידים ויבואו מדבר סיני"

במכילתא מקשים מדוע התורה מציינת "ויבואו מדבר סיני" לאחר שבפסוק הקודם כתוב שבאו למדבר סיני?

ומתרצים שהתורה מקישה את נסיעתם מרפידים לביאתם למדבר סיני, מה ביאתם למדבר סיני בתשובה אף נסיעתם מרפידים בתשובה.

והקשו המפרשים למה חשוב לנו לדעת באיזה זמן בדיוק עם ישראל שבו בתשובה. מפני מה התורה מצריכה הדגשה מיוחדת שהם שבו בתשובה כבר בנסיעתם מרפידים, עוד לפני בואם למדבר סיני?

לכן מבארים המפרשים: שבכל דבר שבקדושה, ככל שמקדימים בהכנה העצמית לקראתו, כך הוא מעולה יותר.

בגמרא במסכת בבא מציעא, מסופר על  רבי חייא שעשה מאמץ גדול כדי שלא תשתכח תורה מעם ישראל.

רבי חייא קנה זרעי פשתן ושתלם באדמה במסירות, ניקש וטיפח עד שגדל הפשתן לתפארת, לאחר מכן קצרם והשרה אותם במים, יבשם והפריד את הסיבים, שזר חוטים מסיבי הפשתן ומן החוטים קלע רשתות ציד, בעזרת הרשתות יצא ליערות לצוד צבאים. הביאם לביתו, שחטם וחילק את בשרם לעניים, את עורות הצבאים עיבד לקלפים וכתב עליהם חמשה חומשי תורה, כאשר הושלמה המלאכה יצא רבי חייא ועבר בכל עיר אשר לא היה בה מלמדי תינוקות, אסף ילדים לבית המדרש ולימדם את חמשת חומשי התורה וכן את ששת סדרי המשנה.

כאשר ראה רבי יהודה הנשיא את מעשי רבי חייא, הכריז ואמר "כמה גדולים מעשי חייא".

לכאורה תמוה מדוע הקדיש רבי חייא זמן כה רב כדי ליצר קלף לכתיבת חמשת חומשי התורה, הן יכל הוא לקנות קלף בשוק ולהתחיל מיד בתהליך הכתיבה והלמידה?

אלא, רצה רבי חייא להגדיל את קדושת המגילות ע"י שהתחיל את כל התהליך מראשיתו בקדושה ולשם לימוד ילדי ישראל את התורה הקדושה וכך עם כוונה טהורה מראשית תהליך היצירה הצליח רבי חייא לפעול בצורה הטובה ביותר להשגת המטרה ללמד את ילדי עם ישראל את התורה הקדושה בקדושה וטהרה.

אחים יקרים!
בבואנו לגדל את ילדנו בצורה היעילה לחיים טובים על פי התורה הקדושה, לא נתפתה למשפט הסרק "הוא עוד קטן ומותר לו" מחשבה שטחית זו שהילד קטן ולכן אין צורך לשומרו בקדושה וטהרה ורק לכשיגדל תתחיל משימת חינוכו, יכולה להוביל להרס היסוד ואי הצלחה בחינוך.

מגיל צעיר, מתחילת יסוד החיים נשגיח לגדלם ולטפחם בקדושה וטהרה בבית ובמקום הלימודים.

Image

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו