בלב אחד | מערכת האתר

"ויחן שם ישראל נגד ההר".

כתב האור החיים: "יעוד חכמים בהתחברות בלב שלם ותמים. לא שיהיה בד בבד (בנפרד) ... וכנגד זה אמר "ויחן ישראל" לשון יחיד שנעשו כולן יחד כאיש אחד, והן עתה ראויים הם לקבלת התורה" והוא מה שאמרו חז"ל "הואיל ושנאו ישראל את המחלוקת ואהבו את השלום, ונעשו חניה אחת, הרי השעה שאתֵּן להם את תורתי"

ובמדרש אמרו: "אמר רבי תנחום בר חנילאי בנוהג שבעולם משוי שקשה לאחד נוח לשניים, לשניים נוח לארבע, ואילו קבלת התורה משא שקשה ל-ס' ריבוא נוח לאחד". כלומר, משא שהיה קשה לכל ישראל היה נוח למשה רבינו.

לכאורה ייפלא, הלוא הסיבה שמשא שקשה לאחד נוח לשנים כי השנים מחלקים ביניהן את הכובד ועל כל אחד מוטל חציו של המשא, אבל מה מועיל בקבלת התורה העובדה שהיו שם ששים ריבוא, הרי כל אחד צריך לקבל בעצמו את התורה.

מבאר רבי חיים שמואלביץ, שהתורה לא יכולה להינתן ליחידים, רק לציבור כולו. כל אחד מהציבור מסייע לחבירו לקבל את התורה. כמשל המשא שקשה לאחד ונוח לשנים.

אם כן, איך נעשים שישים ריבוא יחידים ל"כלל" אחד מוצק? – לב אחד. איחוד הלבבות גורם לכך שנעשו ישראל לאיש אחד – ויחן ישראל.

הגמרא במסכת סנהדרין: "שקר החן זה דורו של משה ויהושע (חן- כי עסקו הרבה בתורה). הבל היופי זה דורו של חזקיהו (שעסקו בתורה יותר מהם). יראת ה' היא תתהלל זה דורו של רבי יהודה ב"ר אלעאי, שהיו ששה תלמידין מתכסין בטלית אחת ועוסקין בתורה".

ומבאר רבי חיים, שבאופן טבעי אין טלית אחת מספקת לשישה אנשים, אלא שהסיבה היא שכל אחד דואג שיהיה מכוסה בעצמו, ואז באמת א"א בשום אופן שיהיו כולם מכוסים. בדורו של רבי יהודה היו שישה מתכסין בטלית אחת, היינו שכולם היו מכוסים, וזה יתכן רק כשכל אחד דואג לחברו ומכסה את זולתו, שאז כולם מכוסים.

על כל אחד לחשוב רק על זולתו ולדאוג שיהיה לחברו "חלק יפה". הכנה זו היא הדרגה העליונה שעל ידה ניתן לזכות לקבל את התורה.

 

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו