חטא העגל - הפקפוק שבלב | עלון בית דוד

וירא העם, כי בשש משה לרדת מן ההר

רש"י האריך להסביר, מה אירע כאן לבני ישראל. הם טעו בחשבון הימים, משום שסברו שיום שעלה משה להר היה מן המנין; השטן השלים את התמונה והראה דמות חושך ואפילה בעולם, כדי שיחשבו שמת משה. אולם, אחרי הכל תמוה הדבר - איך עלה על דעתם שמת משה רבנו? הלא ידעו שהקב"ה קרא לו לעלות אליו כדי לקבל את התורה, ואיך יתן לו למות במרומים? וכי לשם כך עלה? וכי לא רצה הקב"ה ליתן את התורה לעם ישראל ?

 

אמרו חז"ל: "לא היו ישראל ראויים לאותו חטא, אלא כדי להורות תשובה לדורות". כלומר, בדרך הטבע לא היה אפשרי שתוך ימים ספורים ממעמד הר סיני יתדרדרו לשפל כזה, לעבור על האיסור החמור מכל, לעבוד עבודה זרה. אלא שהקב"ה נתן להם מקום לחטוא, כדי שילמדו הדורות הבאים, שגם במצב כזה עדיין אפשר לשוב בתשובה.

 

אולם זו פליאה עצומה, אם באמת לא היו ראויים לכך, ורק הקב"ה הכשיל אותם' איך קיבלו על זה עונש כבד כל כך, עונש שאנו פורעים אותו עד עצם היום הזה? והאם כדי להורות תשובה לדורות, יש הצדקה לגרום למותם של אלפים מישראל?

אין כונת חז"ל לומר, שבני ישראל היו חפים מפשע "; לא היו ראויים לאותו חטא", אבל היה חטא אחר, שבאמת חטאו בו. ובגלל החטא ההוא, נתן להם הקב"ה מקום להכשל. ומהו חטא זה ? עצם העובדה, שבמהירות כזו, תוך כמה שעות, החליטו שמשה לא יחזור יותר, ושעליהם למצא מחליף, אומרת דרשני. מה דחף אותם לזה? נראה מזה, שעוד קודם לכן, התגנבו ספקות והרהורים אל לבם של בני ישראל.

 

בני ישראל שמעו מפיו של הקב"ה רק את שתי הדברות הראשונות; את יתר הדברות, שמעו באמצעות משה... מי יודע - כך הרהרו - אולי לא מסר את הדיבור בדיוק כפי שנאמר לו? אולי הוסיף או גרע, אולי לא הבין היטב? הם לא העיזו לתת ביטוי להרהורים אלה, אבל עמוק בלב הם הרהרו ...

 

והנה קיבל הפקפוק הזה אישור. כאשר התעכבה חזרתו של משה רבנו, מיד היו שאמרו: אכן נודע הדבר! הלוחות שקיבל, אינם תואמים את הדברות כפי שהוא מסר אותם לנו, והוא חושש לחזור! ומכיון שהתחילו להאמין ולתת מקום למחשבה זו, הביא עליהם הקב"ה מכשול, שבעצם גם הם לא היו מעלים על דעתם שיהיה אפשרי, אלא שכך התגלגלו הדברים - שלא מרצונם ...

 

כך הוא דרכו של הקב"ה: מי שטומן את מחשבותיו בקרבו, הוא נותן לו הזדמנות להוציא אותם לחוץ, לתרגם אותם לשפת המעשה, ברצונו או שלא ברצונו...

 

ע"פ עיר גבורים לבעל כלי יקר

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו