מסר מהפרשה - ויקהל | אבי קלנר

 

בפרשת השבוע, המלים "חכם לב" חוזרים ונשנים בפסוקים רבים. "וכל אשה חכמת לב בידיה טוו", "מלא אותם חכמת לב", וכל איש חכם לב" "ויעשו כל חכם לב".

לכאורה, המקום של החכמה הוא במוח ולא בלב, אם כן מהו הביטוי "חכם לב"?

הביאור הוא, שאנשי העולם רגילים לכנות "חכם" את כל מי שיש לו שכל בקדקודו, ואפילו שליבו לא שלם עמו, כלומר שהתנהגותו ואורחות חייו אינם תואמים ואינם הולמים

את חכמתו. אנשי העולם בטיפשותם אינם מתבוננים במעשיו האם הם מעשי חכמה - שהאיש בר דעת ותבונה, אלא רק בידע הצבור במוחו - שהאיש נושא חכמה.

אילו באנו לקבל יעוץ מאדם שחכמתו בנושא כלשהו, ואולם התנהגותו בפועל שונה והפוכה מדרך החכמה אותה הוא מתווה לנו בייעוץ, הרי בוודאי שלא נקבל את דבריו
ועצותיו החכמות!


שלמה המלך מגדיר חכם באומרו: "חכם ירא וסר מרע".
איוב מגדיר את חכמה ואומר: "הן יראת ה' היא חכמה".

החכמה יסודה ביראה, ויראה באה מתוך חכמה, וכמאמר הפסוק "ראשית חכמה יראת ה' שכל טוב לכל עושיהם תהילתו עומדת לעד". היראה הטמונה בלב שהוא מרגיש ומוציא לפועל את כח השכל, לכן כרכה התורה את הדברים זה בזה והגדירה את המושג "חכם לב".

שלמה המלך, החכם מכל אדם, מסכם את מגילת קהלת - מגילת החכמה, במילים "סוף דבר הכל נשמע, את האלוקים ירא ואת מצוותיו שמור כי זה כל האדם". "זה כל

האדם" - לפי ש"אדם" (הדרגה העליונה בבריאה) קרוי רק מי שהוא ירא את ה', והיראה הבאה מחכמת המוח היא נמצאת בלב.

נחפשה דרכינו ונחקורה, לא נהיה בבחינת חמור נושא ספרים, נפעיל את חכמת השכל שבמוחנו וירא את ה' בלבנו.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו