העני נכנס לפנים | בית דוד

ונפש כי תקריב קרבן מנחה לה' 

לא נאמר נפש בכל קרבנות נדבה, אלא במנחה. מי דרכו להתנדב מנחה? עני - אמר הקב"ה, מעלה אני עליו, כאילו הקריב נפשו. (רש"י)

 

משל למה הדבר דומה?

למלך, שחגג ברוב פאר והדר את יום הולדתו. כמובן, שכל שרי ונכבדי המדינה הביאו לו תשורה, כשהם מתחרים ביניהם מי יצליח להביא מתנה מקורית יותר ויקרה יותר. כולם הביאו אישית את תשורותיהם לבית המלך, אך אף אחד מהם לא זכה למסור אישית למלך את מה שהביאו, משום שהמלך לא היה פנוי לקבל את כל המוזמנים הרבים. המלך הסתפק בכך שמזכירו הגיש לו מדי שעה את רשימת המברכים.

 

בין הבאים היה גם איש אחד, שחזותו העידה עליו שאינו נמנה על נכבדי המדינה, ואף לא על עשיריה. ואף המתנה שהביא, היתה צנועה ביותר: טבעת זהב קטנה ופשוטה. הוא מסר, כמו כולם, את המתנה לממונה שקיבל את פני המברכים. אך הוא לא הסתפק בכך, הוא פנה אל אותו פקיד, וביקש שהמלך יקבל אותו אישית. כמובן שהנוכחים פרצו בצחוק רם על טפשותו של האיש. דוקא אותו ירצה המלך לראות?

 

אך מה רבה היתה ההפתעה, כאשר כעבור שעה קלה נפתחה דלת חדרו של המלך, ואותו אדם פשוט נקרא בשמו, להכנס אל המלך פנימה. עכשיו, הפסיקו כולם להתלוצץ, וחיכו בקוצר רוח שהאיש יצא מהחדר, כדי שיסביר להם את פשר קרבתו המיוחדת אל המלך. בודאי הוא קרובו או ידידו מזה שנים רבות, חשבו בליבם.

 

לא ארך הזמן, והאיש אכן יצא. "איזה קשר יש לך עם המלך?" שאלו אותו. "אין שום קשר, המלך כלל לא מכיר אותי", ענה להם. "אם כן, מדוע עלה על דעתך שהוא יקבל אותך? ומדוע באמת זכית להכנס?" תמהו כולם.

 

"פשוט מאד. כולכם הבאתם מתנות יקרות ונהדרות. את המתנות האלה, אין צורך שתציגו אישית בפני המלך - שהרי המתנה מדברת בעד עצמה. המלך יהנה מעצם יופיה וזוהרה, ונוכחותכם לא תוסיף לו הנאה. אבל המתנה שלי היא שונה! אני הבאתי טבעת זהב, שיש למלך אלפים כמוה. 

 

איזו הנאה יכולתי לגרום לו בזה? אך כשיראה המלך מי הוא זה שהביא לו את הטבעת, הרי יבין שלאיש כמוני אין זה דבר של מה בכך. הוא יחוש את העמל הרב שהשקעתי, בכך שחסכתי פרוטה לפרוטה, ויתרתי על תענוגים רבים, עד שעלה בידי לרכוש את הטבעת. רק אם המלך יראה אותי ביחד עם הטבעת, יוכל לראות שמאחורי מתנה זו עומדת אהבה מיוחדת, והערצה ללא גבול". 

 

שתי בחינות ישנן בעבודת ה': ישנן מצוות, פעולות ומעשים, החשובים מצד עצמם, ללא קשר למצבו של מי שעשה את הפעולות האלה. עצם חשיבות המצוה מזכה את המקיים אותה בשכר גדול.

 

אבל ישנן פעולות, שחשיבותן נובעת מאישיותו של האדם שעושה את הפעולה. מסירות הנפש שהשקיע האדם בקיום המצוה, מקנה למצוה זו את ערכה המיוחד. ובמקרה כזה, הרי לא רק עצם המצוה מתקבלת לרצון, אלא ביחד עמה - "גם נפשו של העני", זוכה להתקבל אצל המלך, מלך מלכי המלכים. העני עצמו, נהפך לחלק מהקרבן, והוא עולה יחד עמו לריח ניחוח לפני ה'... (ע"פ אהל יעקב) 

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו