בין אחרי מות שני בני אהרן לתלמידי רבי עקיבא | הרב עזריאל יונה

פרשת השבוע הפותחת במילים 'אחרי מות שני בני אהרן', חלה תמיד בימי ספירת העומר בהם מתו עשרים וארבעה אלף תלמידיו של רבי עקיבא. נדב ואביהוא מתו ביום חנוכת המשכן ותלמידי רבי עקיבא מתו בימי ההכנה למתן תורה, הלא דבר הוא!

המגיד מודבנא ממשיל על כך את המשל הבא.

מלך גדול החליט לבנות עיר בירה גדולה מהמסד ועד הטפחות כאשר לא יהיה חסר בה דבר.

ואמנם נהנתה העיר מגינות ושדרות יפות, בניינים נאים, פרחים ועצי נוי בכל פינה. עם סיומה של הבנייה פנה המלך ליועצים ושאל אותם: האם יש משהו חסר?

אמרו לו: כן, בית חולים מפואר, וצוות מומחה.

אם תרצה ששמה של העיר ישמע למרחוק עליך לבנות בית חולים מעולה עם מיטב הציוד, ולהעמיד בראשו את הטוב שברופאי העולם.

שמע המלך לעצה ואכן השקיע כסף רב בבניית קמפוס ענק בו שכנו בנייני בית החולים, ולשם הזמין את הפרופסור המוכר והמפורסם ביותר, והעמיד אותו בראש בית החולים.

שמע בית החולים החדש פשט למרחוק וכאשר הגיע החולה הראשון והתאשפז במקום עקבו כולם אחרי הטיפול.

והנה למרבה הצער והאכזבה, הטיפול המסור לא רק שלא הועיל אלא מצבו של החולה המשיך להתדרדר, ולאחר זמן לא רב נאלץ הרופא הבכיר להתייצב מול המצלמות ולהודיע בצער רב על פטירתו של החולה הראשון.

המלך הזמין את הרופא וביקש הסברים: מה קרה פה?

אמר הרופא: אחרי הרעש הגדול של בניית בית החולים ושכירתי כרופא המפורסם בעולם ידעתי שאנשים יתחילו לזלזל בהוראות הרופאים ובאורח חיים בריא.

הם יאמרו לעצמם: בשביל מה? הלא יש פה את בית החולים הטוב בעולם?

לכן כשהגיע החולה הראשון ידעתי שמצבו קשה וחשוך תקווה אך בכוונה עשיתי עצמי כאילו אני מנסה לרפא אותו – וכמובן ללא הועיל, כדי שאנשים יבינו שאין אני יכול לחלצם מכל דבר אלא עליהם לשמור על עצמם.

מותו של החולה זעזע את האנשים שהבינו שהרופא הגדול וגם בית החולים המשוכלל אינם כל יכולים ואם הם לא ידאגו לעצמם אין מי שידאג להם.

והנמשל:

הקדוש ברוך הוא נתן לעמו את התורה שהיא תבלין ליצר הרע, אבל אם הלומד יחשוב כי רק הלימוד יעזור לו ואין הוא צריך לעבוד על מידותיו הוא טועה.

דווקא בתקופה הזו, של ההכנה למתן תורה ושל חנוכת המקדש נפטרו הקדושים נדב ואביהו [בגין עבירות שבדרגתם] ותלמידי רבי עקיבא [שלא נהגו כבוד זה בזה - בדרגתם] כדי ללמד שמידת הדין פוגעת גם באנשים גדולים ועלינו לדעת שאם לא נשמור על עצמינו מעבירות או מתיקון המידות לא יעזור רק הלימוד שלנו. 

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו