להזהיר גדולים על הקטנים | הרב עזריאל יונה

אמור אל הכהנים בני אהרן ואמרת אליהם

מפרש רש"י להזהיר גדולים על הקטנים

 

בני ישראל, אינם כשאר העמים, עליהם לשמור על עצמם ולחנך את בניהם כבר מגיל צעיר שלא להיגרר אחר הרעות וההבלים המאפיינים את כלל האנושות. פסוק זה מדבר אמנם כלפי כהנים, אך החינוך היהודי ככלל מתחיל כבר מגיל צעיר במיוחד.

 

כאשר הילד מקבל כבר מגיל צעיר, בעודו יונק, את הערכים הנכונים, הרי  לכשיגדל, ידע להבחין בקלות, מה היא מידה נכונה, ומה היא דרך שאינה ראויה.

 

משל למה הדבר דומה?

למלך אחד היה בן מוצלח, נבון, ומשכיל והוא חיפש לו נערה מתאימה, נסיכה אמיתית.

 

באחד הימים התדפקה על דלתות הארמון נערה, בגדיה היו קרועים, וניכר היה שהיא מגיעה מדרך ארוכה.

 

"נסיכה אני" אמרה הנערה, "ואיבדתי את דרכי, האם תסכימו כי אלון כאן לילה אחד ומחר אמשיך בדרכי"?

המלך הסכים וציווה להכין לה מיטה העשויה מערימת גבוהה של מזרנים.

 

חמישה מזרונים עבים, ועוד עשרה דקים.

 

על הריצפה, מתחת למזרן הנמוך ביותר, הורה המלך להניח גרגר אפונה קטן.

 

ישנה הנסיכה ולמחרת בבוקר שאלה המלך:

"הערבה עלייך שנתך"?

 

"לא כל כך" ענתה הנסיכה, "המזרנים היו בסדר, אבל הרגשתי שיש מתחתם משהו שמפריע לי, דוקר אותי, עד שלא הצלחתי להירדם כל הלילה.

 

אמר המלך, זו אכן נסיכה אמיתית. היא איננה מתחזה. רק מי שהורגלה לישון על מיטות נוחות ללא כל הפרעה הגיעה לסף רגישות כה גבוה שהיא מרגישה גם בגרגר אפונה קטן הנמצא הרחק מתחתיה.

 

הסיפור הזה המוכר בשם 'הנסיכה והאפון', אינו בא ללמדינו על אפיה האידיאלי של הנסיכה המפונקת, אלא על רגישות נרכשת.

 

כאשר ילד לומד לזהות דברים שאינם חיוביים כבר מגיל צעיר, הרי הסבירות כי בגיל מבוגר יותר, ולמשל גיל העשרה, יגרר אחרי חברים שאינם הגונים, או למעשים מפוקפקים – נמוכה יותר. רגישותו הרבה לטוב ולישר תגונן עליו מפני התדרדרות שכה אפיינית לגילאים אלו.

 

[על פי דברי הרב לוינשטיין].

 

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו