כשהנשיא מבקר במדבר | הרב עזריאל יונה

וידבר ה' אל משה במדבר סיני

אומר המדרש: לעיל כתוב 'אלה המצוות' וסמוך אליהם 'במדבר', לומר לך, אם אין אדם משים עצמו כמדבר אינו יכול לידע תורה ומצוות.

 

בירמיה כתוב: "מי יתנני במדבר מלון אורחים". והמשילו על כך חז"ל, את אותו נשיא שאינו אוהב לבקר את מדינותיו מאחר שתושביהם בורחים מפניו. אבל כשהוא מגיע לעיר המפגרת בהתפתחותה מקבלים אותו תושביה בחפץ לב ובכבוד. במדינות כאלה אוהב הנשיא לבקר.

 

הקב"ה אוהב לבקר את בניו במדבר, שם מקבלים אותו יפה. אולם כשהוא מגיע לעיר מיושבת ותחת הגפן והתאנה הוא פחות אוהב לבקר...

 

עד כאן המשל של חז"ל. הבה ונעמיק בו בעקבות דברי הרב אזרחי.

 

ביקורו של הנשיא במקומות נחשלים מבשר מפנה, לבניין וליצירה. לכן הכל שמחים. מאידך ביקורו של הנשיא במקומות מפותחים ושבעים מעורר חשש ותהייה. מי יודע, האם נושא אתו הנשיא גזרות חדשות? מיסים? או שמא דורש הוא כבוד פריצים?

מוטב לברוח.

 

זאת ועוד. לתושבי המדינות המפותחות יש מה להסתיר. יש ממה לחשוש. לתושבי המדינות הפרימיטיביות אין ממה לחשוש אין מה להסתיר. אדרבה, יבא הנשיא ואולי יעלה מלפניו הרצון לבנותינו.

 

על האדם לחוש כמדבר, המצפה לצאת משממונו 'ועיר פרא  אדם יולד' אומר  איוב, או אז ירגיש היטיב את טיב הבניין.

 

אדם ללא תורה הוא מדבר. אם יחוש את האמת היסודית הזאת, ישמח לקראת  הנשיא אשר ביכולתו לישבו לבנותו ולהשלים את בניינו הנפשי.

 

נקודה נוספת להעמקה.

כל מהות 'היש' כל הרגשת ה'אני' חוצצות היא, ומבריחה מביקורו של הנשיא.

 

על האדם לדעת כי לא קיים 'יש' ללא חיי תורה ומצוות. התחושות של 'אני' ושל 'היש' לופתות את הנפש ומנעות חדירה אל תוכה ופנימיותה.

 

רק אדם אשר מרגיש עצמו פנוי, נכון למילוי [כמדבר] והמפנה עצמו לקראת נסיכת תכנו הנפשי האמיתי, אשר ימלא כל פינה וכל קמט, רק זה אמנם יתמלא תוכן. התורה תמלאהו ותבנהו בקומתו ובצביונו הרצויים.

 

זו הסיבה שכל הספר קרוי 'במדבר'. לא רק כדי לתת מידע אינפורמטיבי היכן ניתנה תורה ברמה הגיאוגרפית, אלא כדי ללמד כי הרגשת 'המדבר'  חיונית היא למקבלי תורה.

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו