אז איך הצליחו הלוויים לעמוד במשימה הקשה? | הרב עזריאל יונה

קח את הלויים מתוך בני ישראל וטהרת אותם וגו' והבדלת את הלוים מתוך בני ישראל והיו לי הלוים [במדבר ח].

"זה שאמר הכתוב [תהלים יא] ה' צדיק יבחן, ורשע ואוהב חמס שנאה נפשו. ה' צדיק יבחן אין הקב"ה מעלה את האדם לשררה עד שבוחן ובודק אותו תחילה, וכיון שהוא עומד בנסיונו הוא מעלה אותו לשררה.

וכן את מוצא באברהם אבינו וכו' וכן יצחק וכו' וכן יעקב וכו' וכן יוסף וכו' אף שבטו של לוי נתנו עצמן על קידוש שמו של הקב"ה, שכשהיו ישראל במצרים מאסו בתורה ובמילה וכו', אבל שבטו של לוי כולם צדיקים היו והיו עושים את התורה וכו', ולא עוד אלא בשעה שעשו ישראל את העגל לא נשתתפו שם שבטו של לוי וכו'. וכיון שראה הקב"ה שכולם צדיקים נסה אותן, ועמדו בנסיונן וכו', מיד אמר והיו לי הלויים, לקיים מה שנאמר הי צדיק יבחן וכו' [במדבר רבה פרשה טו].

והיו לי הלויים. במה זכו, מה הכשירם לגדולה הזאת? שואל בעל הברכת מרדכי.

כי הם המה השבט היחיד אשר לא נגרר אל גיעולי מצרים. ישבו בבית המדרש אשר כתליו היוו מחסום בלתי עביר לזוהמת סביבותיהם.

כי הם המה השבט היחיד אשר השכילו בגבורה להשאיר עצמם מחוץ לטרדות הגלות הנוראה, להקדיש עצמם קודש לתורה ולמצוות.

כי הם המה היחידים שלא נגררו אל חטא מעשה העגל.

וכי הם המה אשר נאספו ובאו נכונים לקריאתו הנוראה של משה רבינו: "הרגו איש את אחיו" [שמות לב].

מה לך אפוא מבחנים וניסיונות גדולים מאלו? עמדו הלויים במבחן, בשל כך הביא עליהם הקב"ה גדולה - קח את הלויים.

אלא שהדבר מעורר כמיהה לדעת איך הצליח השבט המופלא הזה לעמוד בבחינה הזאת?

שערו בנפשכם כל כלל ישראל מכריז אלה אלוהיך ישראל [שם], אהרן הכהן בכבודו ובעצמו מתכנן, על פיו יצא העגל המקפץ הזה, חור שעמד בדרכם נהרג על ידי אחים מישראל ואיש לא בא על כך לדין, ואילו הלויים ממשיכים המה בדרכם ובאמונתם הצרופה, נשארים בתוך בית המדרש שלהם באין מפגיע. שום דבר לא שינה, לא עמעם אף לא במשהו את עמדתם.

הכיצד? איך עמדו בכל זה?

ובמצרים גלות מרה ילדים נזרקים למים ומשוקעים בקירות של טיט הכל משועבדים בגופם וברוחם. אידיאולוגיות מצריות אוכלות בכל פה, הכל משתחווים להבל, ואילו הלוויים נשארים עומדים זקופים באין פוגע ובאין מפגיע.

הייתכן? כיצד ומהו הסוד של עמידתם החלמישית נוראת ההוד??

אין זאת אלא סוד ההכרה וכוחותיה הנשגבים.

רגילים לחשוב כי ההכרה הינה מצב נתון בתוך תיבת מחשבתו של האדם. פעמים שהיא גוררת אחריה גם התנהגות, פעמים שהינה נשארת בודדה בתוך משכנה.

לא, אין הדברים בכך.

להכרה כוחות עצומים, להכרה סגולות נפלאות, להכרה ניתנו כל האמצעים כדי לצעוד בדרכה. ההכרה כובשת דרך, להכרה גם אמצעים לביצועה, להכרה גם הסגולה הנפלאה ליצור כלים להגשמתה.

ולא זו בלבד, אלא שהכרה שאינה באה לידי הגשמה משמע לאו הכרה היא. אולי ידיעה אולי הבנה אך לא הכרה.

הכרה היא הזדהות. הכרה היא ההרגשה, התחושה כי אחרת אין, כי זהו עצם החיים, כל תזוזה מן ההכרה ירידה היא מפסי החיים עצמם. זהו טיבה זהו טבעה ואלו הן סגולותיה.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו