מה הקשר בין המרגלים למרים | הרב עזריאל יונה

כותב המדרש: למה נסמכה פרשת מרגלים לפרשת מרים? לפי שלקתה על עסקי דיבה, שדיברה באחיה, ורשעים הללו ראו ולא לקחו מוסר.

 

דומה, אומר הרב אזרחי, כי עיניים פקוחות מבחינות במתיחת קו ברור בין פרשת מרים לפרשת מרגלים.

 

הכוונה היא לרקע הנפשי, אשר היווה תרבית להתהוות שני האירועים:

"ומדוע לא יראתם לדבר בעבדי במשה"? "בכל ביתי נאמן הוא"!

הכיצד לא הערכתם נכונה את משה, בעבדותו ובנאמנותו.

 

לא ייתכן, פשוט לא ייתכן. אילו הייתם מעריכים את משה כפי שהינו, לא הייתם מסוגלים להעלות את הדברים על שפתותיכם, אף לא לחשוב על כך.

 

אילו הייתם סומכים עליו כראוי וכיאות, אילו הייתם מכירים בנאמנותו, בלויאליותו, פשוט, לא היתה באה המחשבה לראשכם, שלא לדבר על ביטויים, או לשון הרע!

 

ובפרשת המרגלים: אילו היתה קיימת, כראוי וכיאות, ההכרה בחסדי שמים, אילו היתה קיימת אותה סמיכות הדעת, בקדוש ברוך הוא ובהבטחותיו, כראוי וכיאות, כלום הייתם זקוקים לבדיקה מחדש, אם 'כדאי' הוא הדבר לכבוש את ארץ ישראל?!

 

הקדוש ברוך הוא מבטיח, ואתם מפקפקים?!

 

כלום היתה באה לידי ביטוי המסקנא האומללה: 'ארץ אוכלת יושביה היא'?

 

הייתכן?

 

אמנם כן. צריכים לרגל, כדי למעט את הנס, כדי שהכיבוש יעשה במינימום ניצול של נס ופלא.

 

אבל מכאן ועד ל'בדיקה'??

הזקוק מאן דהוא לאישורכם? האין זאת פשיטת רגל של נאמנותכם וסמיכות דעתכם?

 

זוהי המשמעות של 'ולא לקחו מוסר'. שהרי ממש קו ישיר נמתח בין רקעי שני האירועים. 

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו