אדמה או ארץ? | מערכת האתר

במדבר פרק טז':
ל וְאִם-בְּרִיאָה יִבְרָא יְהוָה, וּפָצְתָה הָאֲדָמָה אֶת-פִּיהָ וּבָלְעָה אֹתָם וְאֶת-כָּל-אֲשֶׁר לָהֶם, וְיָרְדוּ חַיִּים, שְׁאֹלָה--וִידַעְתֶּם, כִּי נִאֲצוּ הָאֲנָשִׁים הָאֵלֶּה אֶת-יְהוָה.
לא וַיְהִי, כְּכַלֹּתוֹ, לְדַבֵּר, אֵת כָּל-הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה; וַתִּבָּקַע הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר תַּחְתֵּיהֶם.
לב וַתִּפְתַּח הָאָרֶץ אֶת-פִּיהָ, וַתִּבְלַע אֹתָם וְאֶת-בָּתֵּיהֶם, וְאֵת כָּל-הָאָדָם אֲשֶׁר לְקֹרַח, וְאֵת כָּל-הָרְכוּשׁ.
לג וַיֵּרְדוּ הֵם וְכָל-אֲשֶׁר לָהֶם, חַיִּים--שְׁאֹלָה; וַתְּכַס עֲלֵיהֶם הָאָרֶץ, וַיֹּאבְדוּ מִתּוֹךְ הַקָּהָל.

 

שאלה:
מדוע על אבטיח/דלעת/עגבניה וכו', אנו מברכים בורא פרי האדמה?
ומדוע על לחם מברכים המוציא לחם מן הארץ?


התשובה היא שיש הבדל בין אדמה לבין ארץ.
אדמה היא פני כדור הארץ, מטר/שניים/שלושה מפני כדור הארץ
ואילו המילה ארץ מבטאת את הרבדים היותר עמוקים של כדור הארץ, מתחת לאדמה.

כאשר זורעים באדמה גרעין של אבטיח, האדמה מצמיחה פרי אבטיח.

כאשר זורעים באדמה גרעין של דלעת, האדמה מצמיחה פרי דלעת.
וכן הלאה.

לעומת זאת, כאשר זורעים באדמה גרעין של חיטה, האדמה מצמיחה גרעין זהה.

 אדם האוכל פרי האדמה (אבטיח/דלעת/וכו'), אפילו יאכל כמות גדולה, לא ממש ישבע מארוחה זו, כיוון ששורשי הפרי ינקו מהאדמה, מהחלק העליון של כדור הארץ.

לעומת זאת, כאשר אדם אוכל לחם, אפילו מעט, הוא שבע, כיוון שלחיטה יש נימים היונקים מהארץ, החלק היותר עמוק של כדור הארץ.

 כאשר סיים משה לומר "ואם בריאה יברא...", נבקעה האדמה מתחת לרגליהם של קורח ובני ביתו, אולם פי הארץ עדיין לא נפתח, והם עדיין יכלו לשוב בתשובה, וכך אכן עשו בני קורח ("ובני קורח לא מתו").

אולם כידוע "רשעים, אפילו על פתחה של גיהנם אינם שבים", וקורח, מתוך שחס על כבודו, לא רצה להודות בטעותו ולשוב בתשובה, ואז פתחה הארץ את פיה וקורח וכל רכושו ובני ביתו (חוץ מבניו, כאמור) ירדו חיים שאולה.

 שמעתי בשם הרב יוסף שלמה ניסן שליט"א, שהקב"ה ישלח לו רפואה שלמה (אני מקווה שהבאתי את הדברים כראוי).
 הרנינו גויים עמו, כי דם עבדיו ייקום, ונקם ישיב לצריו, וכפר אדמתו עמו.

 

Image

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו