בין שמיעה לראייה | הרב עזריאל יונה

וירא בלק בן צפור את כל אשר עשה ישראל לאמורי[במדבר כב, א]

 

יש כי ניחן האדם בסגולה נפלאה להיות חוזה לראות בעין נכונה למרחק זמן ומקום לקרוא היטב את נקודות ציוני הדרך במפה השמיימית הפרושה על חייו אבל לא ניחן בכושר ביצוע, מסביר הרב אזרחי בעל 'ברכת מרדכי'.

את הציונים כשלעצמם ראה היטב אך לא גילה את המתבקש מראיה זאת.

 

יש כי ניחן אדם בהוצאת ובהסקת מסקנות בכושר ביצוע. לו רק ישמע ויראה ודאי מסוגל יהיה גם לקרוא את המפה להציב את היעד אף להגיע אליו.

 

אבל לא ניחן בכושר הראיה אינו חוזה אינו קורא אף אינו יודע לקרוא את המפה השמיימית.

 

שניהם אומללים, זה לפי שאינו יודע מה רוצים הימנו. היעד עלום הימנו. וזה לפי שאינו יודע כיצד לבצע או להגיע ליעדו.

 

היא היא סיבת אומלליותם של שני אישים גדולים אשר השחת מנת חלקם:

קורח ובלק.

 

קורח 'עינו הטעתו' [ילק"ש, קורח טז], לא ראה היטב. אמנם נכון הוא כי יצא הימנו שמואל הנביא, נכון הוא כי שמואל שקול כנגד משה ואהרן, אבל טעה בקריאת המפה השמיימית. התמרור לא הוצב במקום הנכון, ותחת להביאו אל פסגתו הרוחנית הובילו אל באר שחת.

 

בלק ראה היטב, כל אבחנותיו נכונות, הסתכלותו חדה, אבל מסקנותיו עקומות. כושרו להבין את יעדו, מעוקם, ותחת להביאו אל פסגתו הרוחנית, הובילו אל באר שחת.

 

אך ישנם יחידים אשר ניחנו בשתי הסגולות גם יחד. סגולת החזיון, כושר הראייה, למידת המפה השמימית, סגולת הסקת המסקנות כושר הביצוע, והשגת היעד.

 

כזה היה יתרו. בלק ראה את שראה יתרו [שמות יח, א], אף יותר מזה.

 

אבל יתרו ידע גם להסיק את המסקנות. יתרו הבין את היעד, ואת ההישגים שעליו להשיג.

 

ליתרו היו שתי הסגולות: גם זו של כושר הראיה, גם זו של כושר הביצוע והשגת היעד.

זהו ההבדל בין וירא בלק לבין וישמע יתרו [שם].

 

הראייה של בלק היתה חדה מדוייקת, לא השמיטה דבר. אך לא נשארה אלא ראייה, כאדם הרואה את מה שחוצה לו.

 

יתרו שמע. השמיעה מחדירה פנימה, מלמדת, מבינה, מדריכה ומפעילה.

 

כששומעים היטב, הופכים להיות עיניים לאחרים, "והיית לנו לעיניים" [במדבר י, לא].

כשאין לאדם את הכושר להשמיע נכונה את הדברים אף לא לעצמו - גם ראייתו לקויה.

 

וירא בלק.

וישמע יתרו.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו