מעשה זמרי, שכר כפנחס | מערכת האתר

"עושה מעשה זמרי, ומבקש שכר כפנחס"

האמרה "עושה מעשה זמרי ומבקש שכר כפנחס" מובאת לראשונה במסכת סוטה, דף כ"ב, בנוסח הבא: אמר לה ינאי המלך לאשתו: אל תתייראי מן הפרושים ולא ממי שאינם פרושים; אלא מן הצבועים שדומים לפרושים - שמעשיהם כמעשה זמרי (החוטא), ומבקשים שכר כפנחס (הצדיק).

דברים אלה השמיע המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי - שמשל בארץ ישראל בשנים 76-103 לפני מניין העמים - לאשתו שלומית אלכסנדרה סמוך למותו, כעין צוואה מדינית. ומאז ועד היום משתמשים באימרה זו כדי לציין איש רשע, המעמיד פני צדיק תמים.

שימוש מיוחד במינו באימרה זו נעשה לפני כמאתיים שנה במקרה הבא: בקהילת פרנקפורט דמיין שבגרמניה כיהן ברבנות הגאון רבי פנחס הלוי הורביץ, בעל ה"הפלא"ה" (1805-1730), שהתפרסם בקהילות אירופה כפוסק דגול וכאחד מגדולי הדור.

מטבע הדברים, רחשו בני הקהילה לרבם אהבה ויראת כבוד, ודאגו לכל מחסורו ביד רחבה.

באותו זמן התקבל לבית הכנסת המרכזי בפרנקפורט חזן צעיר בעל קול ערב, שלא הצטיין ביראת שמיים יתרה; אך מרבית בני הקהילה אהבו להאזין לתפילתו הנעימה והמרגשת. וכיוון שחש אותו חזן שהמוני בני הקהילה מעריצים אותו בשל קולו החם ונעימותיו הערבות - החל נוהג כלפי המתפללים מידה מופלגת של התנשאות וגאווה; ולבסוף העלה בפני ראשי הקהל דרישה תקיפה, שכרו השנתי לא ייגרע כמלוא נימה משכרו של רבי פנחס, רב הקהילה.

לא עברו ימים מרובים, וראשי הקהל בפרנקפורט התכנסו לדון בדרישת החזן, להעמיד את משכורתו שווה בשווה עם שכרו של רב הקהילה הנערץ.

כמה מן הנאספים התריסו במילים חריפות, נוכח הדרישה המחוצפת של החזן וראו בה פגיעה בכבוד הגאון רבי פנחס, המכהן פאר בעירם. ונוכח סערת הרוחות, שפרצה בקרב המתכנסים, העיר אחד מראשי הקהילה בדרך החידוד: עלינו לדחות את דרישת החזן שלנו מטעם פשוט: הרי הוא עושה לפנינו "מעשה זמרי" (מלשון שיר וזמר), ומבקש שכר כפנחס...

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו