בין כעס לתוכחה | הרב עזריאל יונה

בפרשת השבוע נאמר "ויקצוף משה על פקודי החיל, וגו'... ויאמר אליהם משה וגו'.

 

מדוע הוזכר שמו של משה פעמיים? ניתן היה לכתוב ויקצוף משה, ויאמר וכו'?

 

הרב אליהו לאפיאן מגדולי בעלי המוסר לא היה מוכיח את בני משפחתו או את תלמידיו כאשר ראה בקלקלתם אלא היה ממתין זמן מסויים, עד שהיה בטוח שאין בליבו כל כעס ורוגז על מי ששגה, ורק אז היה מוכיח אותו.

 

מסופר שפעם אחד מילדיו עשה עוולה גדולה והרב לאפיאן המתין במשך שבועיים ימים עד שחש כי אין בליבו עליו כל כעס, ורק אז הוכיח אותו.

 

סיפור דומה מסופר על הרב שמחה זיסל זיו מקלם שקיבל על עצמו כי הוא לא יכעס עד אשר ילבש בגד מסויים תחילה. מדוע? הרב ידע כי אם ימתין ללבישת הבגד ישכך בינתיים כעסו ויתפוגג.

 

פעם ארע ששני בעלי דין הגיעו לדין תורה לפני רבי מנחם מנדל מלינסק. פסק להם רבי מנחם מנדל את הפסק אלא שאחד מבעלי הדין סירב לציית.

 

אמר לו רבי מנחם מנדל: "כאשר נתמניתי כאן לרב הבאתי עמי קופסה אחת והיא מונחת כאן למעלה על ארון הספרים. בתוך הקופסה מונח כעס. כאשר אני צריך לכעוס לכבוד שמים אני מטפס במאמץ על למדף הגבוה בארון, פותח את הקופסה ומוציא משם מעט כעס. ובכן דע שאם אכעס עליך לא תהיה תרופה למכתך".

 

נפל פחד איום על אותו בעל דין ומיהר לקבל את הפסק.

 

על כך אמר קוהלת "אל תיבהל ברוחך לכעוס, כי כעס בחיק כסילים ינוח", כלומר אצל הכסילים הכעס נמצא בחיקם, ומוכן ומזומן להישלף בכל רגע. אצל החכמים לעומת זאת הוא נמצא בקופסה, סגור..

 

מכאן התשובה לשאלה מדוע נאמר פעמיים שמו של משה בתיאור הכעס. שכן משה לא כעס ומיד תירגם את הכעס לתוכחה. אלא כעס, המתין, ורק אז בפעולה חדשה ומנותקת - "ויאמר אליהם משה". כל זאת כדי שהתוכחה לא תגיע ממקום של כעס, אלא ממקום נקי.

[על פי הספר ילקוט לקח טוב]. 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו