מדוע לא יצא משה בעצמו למלחמת מדין? | הרב עזריאל יונה

נקום את נקמת בני ישראל מאת המדינים, אחר תיאסף אל עמך [לא, ב].

מגיד שמיתתו של משה מתעכבת למלחמת מדיון ואף על פי כן הלך משה ועשה בשמחה [ספרי].

 

למשה רבינו נאמר במפורש אומר הרב חסמן [הובא ב'לקח טוב'] שכל זמן שאינו מתנקם בשונאיהם של ישראל - אינו מת.

 

בגלל  זה אומרים חז"ל נמנעו בני ישראל מלצאת למלחמה עד שנמסרו בעל כורחם – שנאמר 'וימסרו מאלפי ישראל'. אך משה עצמו אינו מתחשב בשום דבר וממהר להוציא את העם למלחמה.

 

מדוע אכן עשה זאת? את התשובה לכך אנו מוצאים בספור הבא: 'וידבר משה אל העם לאמרה חלצו... לתת נקמת ה' במדין. המדרש מבחין כבר בהדגשה שיש בדברי משה רבינו: 'לתת נקמת ה' במדין', שלא כדברי ה' שאמר 'נקום נקמת בני ישראל'. משה ראה את החשיבות הגדולה במלחמה במדין מצד החובה לנקום את נקמת ה'.

 

ברור אם כן מדוע נזדרז כל כך לעשות  זאת. אם בנקמת ה' מדובר כאן, אמר משה, אין לנו רשות לעכב את המצווה, ונזדרז בשמחה לכבוד קונו במסירות נפש – פשוטות כמשמעו.

 

תמיהה נוספת: אם כה חשובה היתה מצווה זו בעיני משה רבינו מדוע שלח משה את פנחס ואת אלעזר? מדוע לא הלך בעצמו לקיים מצווה חשובה זו, כפי שנצטווה 'נקום נקמת בני ישראל'?

אומרים חז"ל: וישלח אותם משה – הקב"ה אמר למשה נקום בעצמך והוא שולח אחרים? אלא על ידי שנתגדל במדין אמר: אינו בדין שאני מיצר למי שעשו לי טובה. המשל אומר, בור ששתית ממנו מים אל תזרוק בו אבן.

 

למדים אנו אם כן עד כמה יקרה היא המידה של הכרת הטוב. באותה שעה שמסר חייו ממש עבור ההזדרזות במצווה באופן המושלם ביותר – נמנע מלעשת זאת בעצמו אף שנצטווה בפירוש 'נקום' – בעצמך, וכל כך למה? בגלל הכרת הטוב.

יותר מזה. מי הם אותם מדינים ומה משמעות הטובה שעשו לו אחר שהחטיאו את ישראל והרגו מהם 24 אלף שהוא עוול נורא לעומת 'הטובה' שעשו למשה?

למרות זאת עולה ההרגש של 'בור ששתית ממנו מים אל תידה בו אבן', הרגש עולה על כל החשבונות ולא מניח למשה לצאת בעצמו למלחמה נגד מיטיביו. 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו