ידועים לשבטיכם | הרב עזריאל יונה

בפרשת השבוע נאמר: הבו לכם אנשים חכמים ונבונים וידועים לשבטיכם

 

ומסביר רש"י, ידועים לשבטיכם – "שהם ניכרים לכם, שאם בא לפני מעוטף בטליתו, איני יודע מי הוא ומאיזה שבט הוא ואם הגון הוא, אבל אתם מכירים בו, שאתם גידלתם אותו".

 

מקשה הרב גלינסקי זצ"ל, כיצד אמר משה רבינו שהוא לא יכיר את האנשים, הלא נאמר בחומש שמות "ואתה תחזה" – ופירש שם רש"י – תחזה ברוח הקודש שעליך, ורבנו בחיי הסביר שהכוונה בנבואה או בחכמת הפרצוף שהיתה למשה רבינו, ואם כן מדוע היה צריך משה רבינו את עזרת השבטים?

 

השיב הרב, כי התשובה טמונה בגוף דברי רש"י: "בא לפני מעוטף בטליתו".

 

הרבה פעמים אנשים מגיעים לפני רבנים, לפני אנשים חשובים כשהם 'עטופים' כלומר מסתירים את מומיהם הפנימיים.

 

הם נוטפים דבש, מדברים בעדינות, ונוהגים כצדיקים, עד שכל הרואה אותם מבקש רק לקרב אותם ולהתקרב אליהם. שכן מתחת לטלית, מתחת לבגד המכסה, כולם צדיקים. רק שכחושפים קצת מגלית את האדם האמיתי.

 

כך היה גם אצל יצחק אבינו עליו השלום שניחן ברוח הקודש ובכל זאת לא הבחין שעשיו הינו אדם שלילי. כיצד? עשיו הגיע לאביו 'בבגדי החמודות' כלומר הוא הסתיר את מהותו ועמד לפני אביו בשברון לב, ובנפש כנועה כצדיק אמיתי.

 

מי בכל זאת מכיר את האדם לפני ולפניים? הרב מסביר כי האשה של האדם מכירה את תוכו כפי שאין אדם בעולם המכיר זאת.

בהקשר לכך סיפר שפעם הגיע אל ה'בית ישראל' – האדמו"ר מגור, וביקש לברר אודות פלוני מחסידיו בעניין שידוך במשפחתו. שאל אותו האדמו"ר מה תרצה לדעת.

 

ענה הרב: אודות היראת שמים שלו.

 

השיב לו האדמו"ר: מנין לי לדעת?

 

אודות יראת השמים שלו יודעים רק שנים: הקדוש ברוך הוא ואשתו.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו