ידע שור קונהו | הרב עזריאל יונה

ידע שור קונהו: מה הוא טבעם של ישראל?

"ידע שור קונהו וחמור אבוס בעליו, ישראל לא ידע, עמי לא יתבונן" [ישעיה א, מתוך ההפטרה].

לכאורה, מעיר הרב אזרחי, מה קל וחומר הוא זה, הלא כל בעל חי נברא עם האינסטינקט שלו.

זהו טבעו של השור שהוא יודע את בעליו. זהו טבעו של החמור שאף אם את בעליו כנראה אינו יודע אבל את אבוס בעליו הוא מכיר.

מה שייכות יש איפוא בין טבעים אלו, לבין תביעה על כך שאין כלל ישראל יודע את אלקיו, או שאינו מתבונן, הכי יש להם לישראל ללמוד זאת מן השור והחמור?

ללמדנו כי כשם שזהו טבעו של השור או החמור לדעת ולהכיר את בעליהם ואבוסם, כך בדיוק היה על ישראל לדעת ולהכיר את בעליהם ואבוסם.

דברים אדונם של ישראל הוא אדון העולם. אבוסם של ישראל היא התורה ומצוותיה, לשמוע בקול ה' לעשות כתורה וכמצוותה.

כל זה מחייב את ישראל מצד האינסטינקט שלהם, מצד עצם טבעם ומהותם.

זהו שבא הנביא בטענה עצומה וחמורה מאד. שכן אילו לא היינו מחריבים וסותרים את עצם מהותנו, אילו לא היינו סוטים ומקלקלים את עצם טבענו, הלא אז היינו בקו הבריאות הרוחנית, השלמה, ולא היה בא עלינו החורבן הגדול הזה.

"הוי גוי חוטא עם כבד עוון" [ישעיה א]. וכל כך למה? משום שקלקלנו את מהותנו וטבענו.

הזהר הוזהר אדם הראשון: "תן דעתך שלא תחריב ותקלקל את עולמי" [קהלת רבה פרשה ז]. בכלל זה העולם המלא שבאדם עצמו.

רק לכשנחזור אל טבענו ומהותנו, לכשנחדש את האינסטינקטים הבריאים שבנו, לא תהא בנו סיבה לחטוא. כי מתוך עצמנו נלמד את רצונו של השם, משום שנכיר היטב את קוננו ואבוס בעלינו.

אברהם אבינו קיים את כל התורה כולה עד שלא ניתנה [כך כל האבות]. שאלו חז"ל: "אב לא לימדו, רב לא היה לו, ומהיכן למד את התורה"? [בר"ר פרשה סא], השיבו חז"ל - נעשו שתי כליותיו כשני רבנים שלימדוהו תורה.

המובן הפנימי הוא, שיש בכח כליותיו של אדם להנביעו תורה ויראה, משום שכך נברא האדם, וזהו עצם טבעו ומהותו.

אך גם אלו שלא הגיעו לדרגתו של אברהם אבינו ודאי שגם המה יתבעו על הסטייה מן הדרך ומן התורה. משום שגם מי שאינו אברהם, אבל עצם טבעו ומהותו מושכים אותו אל עבר קונם אדונם, ואל עבר אבוס בעליהם.

נקודה נוספת בהקשר זה:

הנה המחויב מלקות עבר בשאט נפש במזיד על לאו שבתורה, התירוהו עדים הביאוהו לבית דין, ופסקו להלקותו לעיני כל.

את המחויב הזה מלקים ברצועות של חמור, משום שנאמר "ידע שור קונהו וחמור אבוס בעליו", לאמור: גם אתה אשר התדרדרת כל כך הגעת לתהום, מרדת בבורא ועברת עבירה אילו, היית לפחות לא גרוע מן החמור גם אז לא היית מגיע לידי כך...

נורא ואיום. דבר אלמנטרי כל כך, הטבוע בכל בעל חי לדעת את אבוס בעליו - אתה לא ידעת. אילו ידעת לא היית מוטל ומולקה כאן בפני כל.

מנפנפים ברצועות זנבו של החמור ללמדך, כי הנך מוטל מולקה ונקלה, רק משום שלא השכלת לא להיות גרוע מן הפחות שבבהמות...

גם החמור מתבייש בך. הנה הרצועות המתנופפות מול עיניך המה אשר אולי יאלפוך דעת. החמור לא היה עובר את העבירה הזאת, אתה כשעברת על הלאו היית גרוע הימנו.

התרומם בן אדם למד מן החמור. גם החמור יודע אבוס בעליו. עמי לא ידע. לא התבונן.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו