יש לי מושג - מושג יסוד לחג הפסח | אליעזר אייזיקוביץ

מה זה קריעת ים סוף?
שבוע ימים אחרי שיצאו ממצרים מוצאים את עצמם בני ישראל לכודים מכל עבר - מגבם נמצא הים הסוער, מולם מתקדם הצבא המצרי ומסביבם מדבר צחיח הרוחש נחשים ועקרבים. המצב נראה גרוע וקולות של מרמור נשמעים במחנה. הקב"ה מצווה על משה להטות את מטהו על הים. הים נקרע ובני ישראל עוברים בתוכו כאשר "...המים להם חומה מימינם ומשמאלם". הצבא המצרי מסתער בעקבותיהם ומגלה באיחור כי עשה טעות גורלית - "וישובו המים ויכסו את הרכב ואת הפרשים לכל חיל פרעה". כאשר מפציע הבוקר פולט הים את גופות המצרים שטבעו, אחד מהם לא נותר. בני ישראל מודים לה'. גם הנשים ובראשן מרים הנביאה יוצאות בתפים ובמחולות.
 

מהם ענני הכבוד?


במשך ארבעים השנים שבהם צעדו בני ישראל במדבר הקיפו אותם ענני כבוד והעניקו להם הגנה על-טבעית. העננים סוככו עליהם מפני השמש הקופחת, הרחיקו מזיקים ומנעו את התקרבותם של אויבים. את הנס המופלא הזה אנחנו מציינים בחג הסוכות. במדרש מסופר שבני ישראל זכו לענני הכבוד בזכותו של אהרן הכהן.

מי היו שפרה ופועה?

במסגרת מסע הרדיפות האכזרי שניהל כלפי בני ישראל דרש פרעה מהמיילדות העבריות, שפרה ופועה, להמית בחשאי כל בן זכר. לו היו המיילדות רוצחות את התינוקות לא היתה אשמתן מתגלה לעולם, אך הן עמדו בלחץ שהפעיל עליהם המלך וסירבו פקודה תוך הסתכנות אישית. התורה מבליטה את עמידתן האמיצה כדי להורות שגם האדם הבודד, היחיד והחלש, חייב לעמוד באומץ מול השקר והרשע. ומנין שאבו המיילדות את היכולת הנפשית להתמודד עם הסביבה כולה על מושגיה המעוותים? הפסוק עצמו עונה: "ותיראנה המיילדות את האלקים ולא עשו..." - היכולת הנפשית לא לעשות רשע טמונה ביראת אלקים.

מי הייתה מרים הנביאה?

אחותם הגדולה של אהרן ומשה. בעקבות הגזירות הקשות של פרעה ביקשו עמרם ויוכבד, הוריה של מרים, להתגרש אולם היא עודדה את רוחם ושכנעה אותם להשאר יחד ובעקבות כך נולד משה. אחרי שמשה הונח בתיבה היא השגיחה עליו עד שנאסף בידי בתיה בת פרעה ובזכותה הוא נמסר חזרה לידי יוכבד אימו כדי שתניק אותו. בזכות מרים זכו בני ישראל לבאר המים שליווה אותם כל ימי נדודיהם במדבר.

מי הייתה בתיה?

למרות היותה בת פרעה היא זו שמשתה את משה מהיאור העניקה לו את שמו והצילה את חייו. לפי המדרש זכתה להתגייר, הצטרפה לבני ישראל בצאתם ממצרים והייתה אחד האנשים הספורים שעלו חיים לגן עדן.

הולכים מכות

עשרת המכות שהקב"ה הוריד על ארץ מצרים לא נועדו רק להעניש את המצרים. הייתה להם גם כוונה חינוכית. המכות הוכיחו את אפסותם של אלילי מצרים, הרסו את התשתית הכלכלית של האומה המצרית וערערו את ביטחונם העצמי. באמצעות המכות הללו הוכיח הקב"ה את שליטתו המוחלטת בכל כוחות הטבע ונתן תשובה מוחצת לקריאת התגר של פרעה "מיהו ה' כי אשמע בקולו?".


Image
כל הזכויות שמורות, העתקה אסורה ללא אישור בכתב מהנהלת האתר

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו