ברכת האילנות | בעז מלט

 

אנו בפתחו של חודש ניסן, ראש החדשים, ובו ישנה מצוה מיוחדת מאוד, אשר אפשר רק פעם אחת בשנה לברכה, והיא ברכת האילנות.
 
מהי ברכה זו? באיזה תנאים יש לברכה? למה דווקא בתקופת ניסן? למה דווקא על אילנות מלבלבים (פורחים), האם לא היה יותר מתאים לברך על האילנות כשהם טעונים פירות יפים וטעימים?
 
 
במסכת ברכות(מ"ג ב) מובאת ההלכה שהיוצא בימי ניסן ורואה אילנות מלבלבים מברך את ברכת האילנות. השולחן ערוך (סימן רכ"ו) כתב שהתנאי לברכה כשרואה אילנות שמוציאים פרח בימי ניסן, כתבו האחרונים דווקא אילנות מאכל, ולפחות צריך שיראה שני אילנות פורחים. הזריזים במצוות משתדלים לברך כבר בראש החודש,ונכון לערוך את הברכה ברוב עם הדרת מלך.
 
נוסח הברכה :ברוך אתה ה', אלקינו מלך העולם, שלא חסר בעולמו דבר(כלום), וברא בו בריות טובות ואילנות טובים ליהנות בהם בני אדם.
 
ובסידורים השונים נוספים מזמורים שונים לברכה לפי העדות השונות.
 
וכתב הבן איש חי על המברך "מי שנזהר בברכה זו - עליו נאמר [בראשית כז, כז-כח] "ראה ריח בני כריח שדה אשר ברכו ה'"
 
למה נצטווינו לברך את הברכה דווקא בזמן שהאילנות מלבלבים ופורחים ?
 
כאשר העצים יתנו כבר את פרותיהם אנו כמובן שנברך, אבל על הפרות עצמם, כשנבוא לאכול אותם. בשלב הזה העץ כבר גמר את תפקידו (לשנה זו).
 
עניינם של העצים לגדל את הפרות, מיוחדותם מתגלת בלבלוב בצמיחה ובעיקר בפריחתם. האתגר שלנו בברכת האילנות לשמוח ולהודות לה' על תהליך ההתחדשות בטבע, על הפוטנציאל שאנו רואים באילנות.
 
קל לנו לשמוח בחיים כשאנו רואים את הפרי מול העיניים, את התועלת שצומחת לנו לתועלתנו. יותר קשה לנו ללמוד לשמוח בתהליכים, כשהפרי עוד רחוק. גם כשהפרות לאו דווקא יגיעו לפה הפרטי שלנו. האתגר שלנו בברכה מיוחדת זו להשתחרר מהאני הפרטי, לשמוח ולהודות לבורא שלא חיסר בעולמו דבר, להצטרף לשמחת עולם הצומח אשר לנגד עיננו פורח.
 
למה דווקא בחודש ניסן תיקנו לברך את הברכה? כבר בנפשנו אנו מבחינים, בהתעוררות שאוחזת בנו בתקופת האביב לצאת לטבע (אגב חכמינו כתבו שעדיף לצאת מחוץ לעיר על מנת לברך את הברכה). זה הזמן הכי מוכשר להתפעל מיופי הבריאה, לחוש את ההתחדשות שאוחזת בכל. על חודש זה נאמר בתורה "החודש הזה הוא לכם ראש חדשים", הוא הראש להתחדשות.
 
ריבונו של עולם הוציאנו ממצרים, לא בגלל המעשים הטובים שהיו בידינו, לא בגלל שהיו לנו פרות יפים, אלה בשביל הפוטנציאל שהיה טמון בנו, בשביל התורה שנקבל ונביא לעולם כולו.
 
ה' לא טועה, הוא בחר בנו וגאלנו כי הוא מאמין בנו שאנו נגאל יחד איתנו את העולם כולו.
 
בואו ונצא לשדות נתחבר לפריחות ונברך את ברכת האילנות
 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו