תודעת מתן תורה | לוי מגדיאל

האם אנו עושים דיינו כדי להחיות ולהמחיש את המעמד האדיר של 'מתן התורה' למרגלות הר סיני לילדינו ותלמידינו?

דומה שאין אנו מודעים לחיוניותו הנחרצת של הרושם העז של המעמד ההיסטורי של אומתנו ושל העולם כולו, ע'ל מנת להעניק לדורות הבאים את התחושה האמיתית בערך הנשגב של התורה הקדושה...

הרמב''ם באיגרתו הידועה 'איגרת תימן', בה שם למטרה לעודד את בני הגולה המתייסרים בניסיונות קשים של שמד ורדיפות והצקות חמורות, מורה לקוראי האיגרת שומעי לקחו ומזרזם בדברים היוצאים מן הלב, לדבר בקביעות על מעמד הר סיני באופן תמידי, ולדאוג שתיאור הדברים יעורר רושם עז וכביר שייחרט בלב השומעים בצורה הכי עמוקה, ושתודעתם תהיה יצוקה באמונה עזה ולוהטת ע''י תיאורים חיים בצבעים עזים, תוך שימוש בכל האמצעים הרטוריים וההמחשתיים, על מנת שמעמד הר סיני את המקום הראוי לו באמת, בלבו של היהודי המאמין...

אם אנו חפצים שצאצאינו יהיו יהודים נאמנים ומסורים לתורה ולעבודת בוראינו... , אם אנו מעוניינים שהם יעבדו את ה' בכל לבבם ובכל נפשם... או אם חושקים אנו שמצוותיהם תיעשינה מתוך הכרה בתפקידם ולא חלילה כ'מצוות אנשים מלומדה' מתוך ''אמונה' שטחית, [כיום המובן של הביטוי 'אמונה' משמשים בו ברדידות, כשמתכוונים לדבר שכל אחד יכול לחשוב איך שהוא רוצה לחשוב, בטעות קוראים לזה 'אמונה...'] עלינו לדאוג בכל מחיר שמעמד הר סיני יתפוס את המקום הראוי לו בתודעתם היהודית. זו העצה שהתורה עצמה נותנת... זו הדרך שחכמינו לימדוה... וזה הנתיב הבטוח והמושלם ביותר לעבודת ה' אמיתית בכל לב .

הדרך לכך עוברת ע''י שנלמד היטב את פרשת מתן התורה כפי שהיא כתובה בתורתנו הקדושה, וכפי שהיא מבוארת לפרטיה במסורת אחותה-תאומתה התורה שבעל פה בפי חכמים מעתיקי המסורת ומנחיליה באמונה... נעמיק את החוויה בתודעתנו אנו, ואת זה נעביר בחרדת קודש לשומעינו !

וכאן המקום לציין דבר בולט לעין במסגרת התורה ומצוותיה, דבר המעורר תמיהה גדולה במבט ראשון, קושיה רבתי שניצבת לנגד עינינו, ואינה נותנת מנוח...

הרי התורה מצווה ומזהירה על מצוות כה רבות [עשרות מצוות] שמטרתן הינה 'זכר ליציאת מצרים'... השבת, המועדים... לקט שכחה ופיאה, דיוק המשקלות, איסור אכילת שרצים, ועוד ועוד, וכמובן המצוות היומיומיות של הציצית, המזוזה והתפילין של יד ושל ראש.

מצוות אלו מכונות 'עדות', על שם שהם משמשים לאות ולעדות על יציאת מצרים על כל מוראותיה ומופתיה המדהימים, ממכת הדם עד לבקיעת ים סוף...

מדוע אם כן, לא מצאה התורה לנכון להקדיש מספר מצוות שמטרתן המוגדרת תהיה: 'זכר למתן תורה'. אמנם חג השבועות הוא לציון יום מתן התורה, אך הרי ליציאת הגאולה מתחת יד פרעה הוקדשו עשרות עשרות מצוות, מדוע לא מצאנו כאן כה הרבה מצוות לזכר המעמד הכביר והנאדר בקודש של ההתגלות ה'אלוקית על הר סיני בקולות וברקים וקול שופר חזק מאד, במתן התורה ע''י נביא האמת משה-רבינו ע"ה לעיני כל העם... הלא כל זה יאמר 'דרשני'?!

מה נשתנה 'מתן תורה' מ'יציאת מצרים' ???

המשך יבוא...

Image

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו