מהיכן יודעים שלאברהם אבינו היתה סוכה | הרב עזריאל יונה

במדרש כתוב

מנין שקיים אברהם אבינו מצוות סוכה? שנאמר וה' ברך את אברהם בכל

 

השאלה העולה מאליה היא כמובן, מהו הקשר בין פסוק זה למצוות סוכה

 

בשנה אחת הציג הגאון מווילנא לפני הנוכחים את המדרש, ולתמיהתם על הקשר בין שני חלקי המדרש אמר כי 'בכל' הם ראשי התיבות של שלשת הפסוקים המצווים על מצוות סוכה:

בסוכות תשבו שבעת ימים

כל האזרח בישראל ישבו בסוכות

למען ידעו דורותיכם כי בסוכות הושבתי את בני ישראל

 

תשובה גאונית זו מסבירה איפא את הקשר בין שני חלקי המדרש, אלא שעדיין יש לתמוה, מדוע נרמזו מצוות סוכה דווקא במילה 'בכל', האם יש לכך משמעות נוספת מלבד העובדה שהיא מרכיבה את ראשי התיבות שלהם?

 

אמר על כך הרב טרוביץ כי בגמרא במסכת בבא בתרא נאמר כי יש שלשה שהטעימן הקדוש ברוך בעולם הזה מעין העולם הבא, הראשון שבהם היה אברהם, שנאמר 'וה' ברך את אברהם בכל'. פירושה של מימרת הגמרא הוא, כי אם ברך ה' את אברהם בכל, הרי שמוכרחים אנו לפרש כי הוא הטעימו מעין עולם הבא, שהלא בעולם הזה אי אפשר ליהנות מהכל, כל עוד קיים גם העולם הבא.

 

כעת אומר הרב, ברור כיצד מרמז פסוק זה על מצוות סוכה. שכן סוכה היא זכר לענני הכבוד שעניינם הוא אור העולם הבא, שבו צדיקים יושבים ועטרותיהם בראשיהם ונהנים מזיו השכינה, ואמנם אמרו חז"ל שישראל זכו למצוות סוכה בזכות הכנסת אורחים של אברהם אבינו, ולכן נרמזה סוכה דווקא במילה 'בכל'.

 

[על פי כמוצא שלל רב] 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו