חג שמחתינו | הרב אפרים שטיינקולר


שלושה רגלים בעם ישראל , פסח , הנקרא – חג חירותינו , שבועות , הנקרא – חג מתן תורתינו , וסוכות ,הנקרא – חג שמחתינו . בו מהות החג היא שמחה.
אחת המצוות המאפיינות את חג הסוכות היא "ארבעת המינים" . מעניין לדעת מה המיוחד במינים אלו דווקא , מדוע אנו נוטלין אותם ביחד ולמה דווקא בסוכות.


"ולקחתם לכם פרי עץ הדר (אתרוג), כפות תמרים (לולב), ענף עץ עבות (הדסים), וערבי נחל".


כתבו חכמינו זיכרונם לברכה: המינים משולים לעם ישראל ,
פרי עץ הדר - מה האתרוג יש בו ריח ויש בו מאכל, כך בעם ישראל יש בהן בני אדם שהן בעלי תורה ובעלי מעשים טובים.
כפות תמרים - מה תמרה יש בה מאכל ואין בה ריח, כך ישראל יש בהם אנשים בעלי תורה בלי מעשים טובים.
וענף עץ עבות - מה הדס יש בו ריח ואינו מאכל, כך ישראל יש בהם אנשים בעלי מעשים טובים ללא תורה. וערבי נחל, מה ערבה זו אין בה ריח ואינה מאכל, כך בישראל ישנם אנשים שאין בהם לא תורה ולא מעשים טובים.


אמר הקב"ה: לאבדן –אי אפשר , אלא יעשו כולן אגודה אחת, והן מכפרין אלו על אלו! לפיכך משה מזהיר את ישראל ואומר להם: "ולקחתם לכם...". ע"כ ציטוט .


בכל אדם יש את המיוחד שבו , אבל גם את החלקים השליליים , בשביל להיות חברה מתוקנת אנו חייבים להתאגד ביחד . דווקא בגלל שאנו שונים אחד מהשני . תארו לכם תזמורת שמורכבת כולה משבעה גיטרות או מחמשה סקסופונים . היא דיי משעממת . המיוחד בתזמורת זה השילוב בין כל הכלים שכל אחד שונה מאוד מחברו . כך בחיי נישואין , במשפחה , ביחסי עבודה , וביישוב . כשכל אחד תורם את החלקים שבהם הוא מוצלח , ולומד מהשני את החלקים החסרים לו . כך אפשר להגיע לשלמות שמביאה לשמחה .


בנטילתנו את ד' המינים בחג הסוכות, אנחנו מאגדים את כל שכבות הציבור, ומתפללים לה' יתברך שיסתכל על כולנו כמקשה אחת, ויתן לנו שנת שלום ושלוה אחווה ורעות.
כשניגשים לקנות ד' מינים צריך לדעת שיש בהם פרטי דינים רבים לכן יש לקנות רק ממקום עם הכשר מוסמך , או לגשת להראות לרב .

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו