כפוי טובה מזן מיוחד | הרב עזריאל יונה

בפרשת האזינו, באחד מהפסוקים המדברים על העתיד לבא ועל הפורענות הבאה בעקבות התנהגותם של בני ישראל נאמר "צור ילדך תשי, ותשכח אל מחולליך".

 

כדי להבין את הפסוק נקרא את הסיפור הבא:

ראובן היה חייב סכום גדול לשמעון ולא היה לו במה לשלם לו. הלך ראובן אצל ידידו לוי וביקש ממנו עצה כיצד להיפטר משמעון, שדוחק בו לשלם את החוב. אמר לו לוי: יש לי רעיון מצויין – עשה עצמך כשוטה, כמשוגע, וראובן ירחם עליך ויוותר לך על החוב.

 

ואכן כך היה. כאשר הופיע ראובן בביתו של שמעון כדי לדרוש את החוב הוא ראה את שמעון עומד על ראשו, משמיע קולות משונים וריר נוזל לו משפתיו. הוא ניסה לדבר אתו, אבל שמעון בתגובה פצח בריקוד סוער והמשיך להשמיע קולות מוזרים. אמר ראובן לעצמו: בוודאי נסתרה עליו דעתו מרוב חובות וצרות. מה אדרוש מאומלל זה. עזב אותו וחזר לביתו.

 

כעבור ימים ספורים ביקש שמעון הלוואה מידידו לוי. נענה לו לוי והלווה לו סכום כסף גדול. גם במקרה הזה לא החזיר שמעון את חובו בזמן. לוי הופיע בביתו של שמעון לדרוש את החוב והנה הוא רואה את שמעון מעמיד פני משוגע, רוקד ומפיק הברות משונות מגרונו. כעס לוי מאד ואמר: נבל שכמותך, הרי אני בעצמי נתתי לך את העצה להתנהג כמשוגע וכעת אתה משתמש בה כנגדי??

 

הקדוש ברוך הוא נתן באדם את כח השכחה. הסיבה לכך שאילו לא היה אדם שוכח, סבלו היה גדול מאד. הוא היה זוכר את כל הצרות שלו, את קרוביו שנפטרו וכן הלאה. הקב"ה נתן את הכח הזה כדי להיטיב לאדם, ומה עושה האדם? משתמש עם כח זה כנגד הקדוש ברוך הוא בעצמו.

 

זוהי כוונת הפסוק: צור ילדך תשי – האלוקים הוליד בך את הכח לשכוח, ותשכח אל מחוללך – ואילו אתה משתמש בזה כדי לשכוח את אל מחוללך...

 

[על פי דברי הרב אהרן זכאי].

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו