ליל תשעה באב לפני 3300 שנים | הרב עזריאל יונה

הגמרא מספרת על רוכל שהגיע לרחובה של עיר והכריז 'מאן בעי חיי'? מי רוצה לחיות? רבי חייא פונה אליו, ואומר: אני רוצה לקנות חיים.

הרוכל מכיר את רבי חייא ואומר לו: אתה לא צריך את המרכולת שלי. מה שלי יש להציע, אתה לא זקוק לקנות.

רבי חייא מבקש ממנו לבא בכל זאת והרוכל אומר לו: "מי האיש החפץ חיים נצור לשונך מרע ושפתיך מידבר מרמה".

 

אמר רבי חייא, עד כה לא הייתי מודע לעובדה שהפסוק הזה כה פשוט, שהעצה כל כך פשוטה כדי לזכות בחיים.

הרב הראשי לתל אביב, ישראל לאו מעיר: מה החידוש? מה הוסיף הרוכל שרבי חייא לא ידע עד כה?

מסביר הרב לאו כי כאשר אנו קוראים את הפסוק הזה בתהילים אנו משוכנעים שמדובר על עולם הבא, על עולם שכולו טוב, על עולם מטאפיסי, על הישארות הנפש, פתאם הרוכל הפך את זה לסם חיים פרקטי.

הוא מוכר משחת נעליים, משחת שיניים, מסרקים,חוטים, מחטים וכו', ובין היתר הוא מוכר פסוק. הוא אומר דבר פשוט: זו לא סגולה לעתיד לבא, זו לא מעלה במעלות הצדיקים, זו תרופה, זה ויטמין ממשי, כי שלמה המלך אומר בקוהלת: שומר פיו ולשונו – שומר מצרות נפשו.

 

אין זה עולם הבא, או מעלה של צדקות, אלא זו בריאות הגוף והנפש.

מדרש זה מתאים במיוחד לתשעה באב, שכן כל חורבן בית המקדש הגיע בגלל נושא של שנאת חינם. ישנם סיבות רבות המוזכרות בגמרא, אך כולם מזכירים בעיקר את נושא אהבת חינם.

 

תשעה באב לא החל בחורבן הבית אלא החל לפני 3300 שנים.

כאשר בני ישראל היו במדבר פארן, ומשה רבינו שלח 12 מרגלים כדי לראות את הארץ. עלו זה בנגב וראיתם את ההר, וראיתם את הארץ מה היא, הטובה היא אם רעה וכו'.

והמרגלים שבו, מתי? בליל תשעה באב.

 

באותה שנה היו אמורים בני ישראל לארץ כנען, אך המרגלים חטאו בשמירת הלשון. הם אמרו דברים נכונים – הארץ טובה וכו' אבל אז הוסיפו את המילה 'אפס' והפכו לפרשנים.

מדיווח מודיעיני קורקטי הם החלו לדבר במושגים של 'יצליח ולא יצליח'. מדכאים את המורל, שוברים את בני ישראל ואומרים: 'לא נוכל לעלות'.

הם הפכו מעיתונאים לפרשנים. הם מעלו בשליחות אליה נשלחו. הם דיברו לשון הרע על הארץ.

והעם עומד פתח אהלו, משפחה משפחה ובוכים.

ועל כך מובא בגמרא שאמר הקב"ה: אתם בכיתם בכיה של חינם, אני אקבע לכם את הלילה הזה בכיה לדורות.

 

בית ראשון, בית שני, ועוד צרות רבות אירעו בלילה זה. גם גירוש ספרד שהתרחש לפני 522 שנים [1492] ארע ביום זה.

זה התרחש בליל תשעה באב. וכדי שיבנה בית המקדש, עלינו להתחזק בנושא זה של שמירת הלשון.  

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו