בין הצלה פיסית לגאולה רוחנית | הרב עזריאל יונה

וכל המרבה לספר ביציאת מצרים – הרי זה משובח

בפשטות, כוונת הפסוק הזה היא כי שככל שמספרים ביציאת מצרים – כך מקיימים ביתר שאת את מצוות סיפור יציאת מצרים, שכן מהותה של המצווה היא הנחלת הסיפור לדורות הבאים, והגברת מינון הסיפור קולעת למטרתה של המצווה.

 

למפרשים יש הסבר אחר, נוסף.

 

ביציאת מצרים היו שני סוגי יציאות, שני סוגי גאולות: גאולה גשמית וגאולה רוחנית.

 

בני ישראל לא השתחררו רק פיסית מן השעבוד הקשה, אלא הם גם נחלצו מבור הזוהמה הרוחנית בו שיקעו אותם המצרים במאות שנות עבודה ותרבות מצרית.

 

המוות והעבודה הקשה פסקו אמנם עם יציאת מצרים אך המדרש מזכיר גם את היציאה ממ"ט שערי טומאה אל שער החמישים, שער הקדושה.

 

אלא שבעם ישראל, כמו בכל אוכלוסיה אנושית נחלקו היוצאים לשנים. אלו שחשו כי הם נחלצו ממצוקה גשמית, פיסית, ואלו שחשו שהם יצאו לאור גדול ונטשו את זוהמת המצרים. יציאה גשמית ויציאה רוחנית.

בכל דור ודור חייב אדם לראות עצמו כאילו יצא ממצרים, ומכאן שגם בדורנו נחלקים האנשים לשנים: אלו שחשים שיציאתם היא יציאה פיסית, ואלו שמבינים כי הם נכנסו לסטטוס רוחני אחר, שהם עזבו את העבדות המצרית שהשפיעה גם על הלב.

 

כיצד ניתן להבחין בין שני סוגי האנשים?

על ידי סיפור יציאת מצרים שלהם. אלו שמספרים באריכות ולא חדלים מלתאר את גודל הנס, הם אלו שמרגישים כי לא היתה כאן רק הצלה גופנית, אלא גם גאולה ברובד עמוק יותר.

 

אלו שמספרים בקצרה, מבינים כי בסך הכל גופם ניצל, והם מסיימים לתאר זאת במהירות.

ועל כך אומר בעל ההגדה: כל המרבה לספר ביציאת מצרים –

הרי זה [כלומר הרי הוא עצמו-]

משובח.

 

אדם נעלה יותר, שכן הוא מוכיח בכך כי הוא מבין שביציאת מצרים נפשו נגאלה לא פחות מגופו.  

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו