יש הרבה כוכבים בשמים | מאמר אורח

במבט מכדור הארץ, בעין רגילה, ניתן לזהות כ -4000 כוכבים. ואכן העמים הקדמונים סברו בטעות כי זהו בערך מספר כוכבי היקום הפרוסים כמנורות לילה ב'תקרת' העולם השטוח - כהבנתם אז - שאנו חיים בו.

איש לא חשב אז כי ייתכן, שהכוכב הקטן המנצנץ הוא למעשה גלקסיה רחוקה המורכבת מכוכבים רבים מאד.

היום ידוע כי מלבד הכובים הנראים לנו מעולמנו, מכיל היקום עוד כוכבים וצבירי כוכבים רבים, שאינם נראים בעין רגילה, וכאמור, גם בין אותם הנראים לנו, יש כאלה שאינם כוכבים בודדים כפי שהם נראים, אלא גלקסיות רחוקות, שכל אחת מהן מכילה אין ספור כוכבים. למרבה הפלא, עוד באותה תקופה עתיקה, ידעו חז"ל מתוך התורה כי מספר הכוכבים שונה לחלוטין ורחוק באופן דרסטי מהמספר הנראה בעין רגילה. הם גם ידעו שהכוכבים אינם מפוזרים באי סדר, אלא יוצרים מערכות מסודרות מאד, המהוות יחד מבנה מרשים ביותר!

 
(אמנם יתכן שאין הכוונה כאן למבנה פיזי אלא להרכב מסודר. כשם שבצבא גדודים ולגיונות יכולים להיות מעורבים מבחינת המיקום הפיזי שלהם, אך מסודרים מאד מבחינת האופי והמבנה הפנימי המיוחד של כל אחד מהם. כבל אופן, מדבריהם עולה כי מדובר במבנה מרשים ביותר.)

הנה לשון חז"ל בתלמוד:
(אמר ה' לישראל) "שנים עשר מזלות (קבוצות כוכבים היצרות קבוצות שונות: צורת מאזניים, מאזניים, עקרב, דגים וכו') בראתי ברקיע. ועל כל מזל ומזל בראתי לו שלושים חיל (כנגד כל מזל משנים עשר המזלות נבראו שלושים צבירי כוכבים) ועל כל חיל וחיל בראתי לו שלושים לגיון (כל צביר משלושים הצבירים האלו מורכב משלושים לגיונות של כוכבים) ועל כל לגיון ולגיון ברתי לו שלושים רהטון (כל לגיון מורכב משלושים גדודי כוכבים) ועל כל רהטון ורהטון בראתי לו שלושים קרטון, ועל כל קרטון וקרטון בראתי לו שלושים גסטרא, ועל כל גסטרא וגסטרא תליתי בו 365 אלפי רבוא כוכבים כנגד ימות החמה, וכולן לא בראתי אלא בשבילך."

ועתה נחשב:
ריבוא (רבבה) = 10,000
אלף ריבוא = 10,000,000
ועל כל גסטרא וגסטרא תליתי בו 365 אלפי ריבוא כוכבים...

כלומר:
בכל גסטרא וגסטרא יש 365 *10,000,000 (אלף ריבוא כוכבים),
שהם 3650 מליוני כוכבים!!

וכמה גסטרות קימות ביקום?
30 גסטרות* 30 קרטון* 30 רהטון* 30 לגיון* 30 חיל* 12 מזלות = 291,600,000 גסטרות.

כדי לקבל את מספר הכוכבים שביקום יש להכפיל את מספר הגסטרות פי 3,650,000,000 !
כלומר: 1,064,340,000,000,000,000 כוכבים.

יודגש, כי האמור כאן מתיחס לאותם עצמים קוסמיים המוגדרים בפי חז"ל כאן בשם 'כוכב'. אולם ברור שחז"ל לא כללו בחשבון זה גופים שונים המשייטים בחלל ואינם ראוים להיקרא בשם זה.

מדהים להיוכח, כי אלפי שנים לאחר שחז"ל דברו על מספר כוכבים עצום, בשעה שהעמים מסביבם סברו כי יש רק כ – 4,000 כוכבים, כיום ההשערה המדעית הולכת ומתקרבת לקביעה המספרית (!) של חז"ל:
מדעני נאס"א מעריכים, שיש כ – 1,000,000,000,000,000,000,000 כוכבים (10 בחזקת 12) והאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה פרסמה ב-2003 את מסקנת חוקריה שהמספר המשוער, בהערכה גסה, מידגמית ובלתי ודאית (כך הם מציינים בפרוש) שבוצעה על אזור קטן בחלל, הוא 10 בחזקת 22.

לעומת שני המחקרים המשוערים הללו, ידעו חז"ל לנקוב במספר המדויק של הכוכבים והגלקסיות המצויים בשמים.

ללא שום כלי עזר מדעי או מחקרי, ממקום שבתם בבית המדרש הגיעו חז"ל אל המספר:
10 בחזקת 18 ועוד 64,340,000,000,000,000, כמספר סופי ומדויק של הכוכבים, על פי קבלתם בתורה.

תגובות   

0 #1 לא צריך להתייחס למספר בתלמוד כאל מוחלטגדי 2010-07-14 16:29
ובטח לא בתור סופי ומוחלט. מדרשים ידועים בגוזמתם וגם כנראה מחבר המדרש הגזים בכוונה, ולמעשה מסתבר שהערך שהוא נותן הוא הרבה פחות מהערך האמיתי. אבלכוונה היא שיש הרבה כוכבים בשמים (gadieid.blogspot.com/2010/07/how-many-stars-thre-is-in-sky.html). ולכן גם מספר בני ישראל יהיה הרבה. מעבר כלך, כוכבים נוצרים ונהרסים כל הזמן. הכל דינמי ומשתנה.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן

לקראת פסח

 • חידון חרוזים חודש ניסן

  חודש מיוחד כל המילים המתחרזות מהפרשה   חידון חרוזים משתלב עבר הווה ועתיד לדוגמא:  מתחרז  גבשושית עם מילה  חלוצית = בראשית...

 • ברכת האילנות

    יהי רצון מלפניך ה' אלהינו ואלהי אבותינו, שתעלינו בשמחה לארצנו, ותטענו בגבולנו, ושם נקיים מצות...

 • חידון ניסן

  חידון ניסן   קל בינוני חודש המלכים את דם קורבנו... על המזבח במדבר זה קיבלו התורה איש מופרש מעם   1 2...

 • חידות ותשבצים לפסח

  חידון פסח תשעז   קל בינוני בזכותה ישראל ניצלו לקראת פסח הכל שטוף ו...... המטבע האירופאית לא הייתה בזמן המדבר אותם...

 • חמץ מצה ותהליך האפייה

  מה ההבדל בין חמץ למצה בתהליך האפייה, ואיך זה קשור ל'התערותא לדעילא'?   ימי הפסח מתקרבים ולא מעט יהודים זריזים...

פסח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו