לקראת פורים | מערכת האתר

 

אחד החגים האהובים על כולנו הוא חג פורים. נושא עמו זכרונות ילדות של עליצות, שמחה, תחפושות, תהלוכות עדלאידע , קפצונים , רעשנים וכו', מיטב ההווי והפולקלור היהודי . אך הוא נושא עמו רבדים נוספים , מסרים ותובנות ההופכים אותו מיום אחד בשנה, למקור של הבנה חדשה ומבט רחב על נושאים מהותיים בחיי היחיד והאומה.

 

לפנינו מספר מאמרים פרי הגותו של הרב יוסף קלצקי, ראש בית המדרש "יד אברהם" במנהטן נ"י, המרכז סביבו ציבור משכיל המשלב עיסוק בכל תחומי המדע, והתמסרות ללמוד תורה מדי יום. במאמריו מאיר הרב קלצקי נקודות במהותו של יום הפורים, צורת הזכרון ההיסטורי המתלווה אליו, ומשמעותו לימינו אנו.

למשל, פורים - כפורים, מטבע לשוני מפתיע זה, המציין את מעלתו של יום הכיפורים, שהוא רק כ-מעין הפורים אך יום הפורים חשוב ממנו,מעורר שאלה מתבקשת. האם יש כאן כוונה פנימית נסתרת, או משחק מילים אקראי? והרי הפרדוקס בולט מיד . אין יום המתאפיין בכובד ראש, רצינות והתבוננות פנימית כיום הכיפורים. הוא נקבע כיום צום ותפילה . ומנגד הרי ימי הפורים הם ההיפך הגמור, שמחה בבית ובחוצות, עליצות, שירה חיוכים. א"כ כיצד ניתן להשוות בין הימים הללו? ואולי רק מקרה הוא.

להורדת החוברת לחץ כאן..