הטרמפ ששינה מסלול | מערכת האתר

בנסיעתו הביתה הבחין יואב באדם שעמד בתחנה וביקש טרמפ. יואב זכר שיש מצווה לקחת טרמפיסטים (כשאין סכנה ביטחונית כמובן), וצרף אותו לנסיעה ללא תשלום.

 

באמצע הדרך קיבל יואב טלפון (בדיבורית), והתברר לו שהוא חייב לשנות את מסלול הנסיעה שלו ליעד אחר.


כעת מבקש יואב מהאורח שימצא לעצמו מקום חלופי לרדת, ומשם ימצא סידור נסיעה אחר, מכיוון שהוא משנה את מסלול הנסיעה. "אני לא התחייבתי לקחת אותך, רק הסכמתי לצרף אותך, חינם, לנסיעה שלי. עכשיו שאני נוסע למקום אחר אני מחויב לנסוע לשם רק בשבילך", הוא אומר.

הנוסע משיב בנימוס, "אני עמדתי ביציאה מהעיר, שם היה לי אפשרות למצוא מישהו אחר שייקח אותי. שם גם היה לי אפשרות למצוא אוטובוס, אבל כאן אין לי אוטובוס, וגם לא יעצרו בשבילי". חוץ מזה גם כאן חם או קר, ולא יוכל לעמוד ולנסות להשיג טרמפ אחר.


אנא כתבו בתגובות, איך הייתם נוהגים במקום יואב?

 

 

מקורות:

1. הרמ"א בסימן של"ג סעיף ה' כותב שפועל שעובד בחינם יכול לחזור בו אפילו אם נגרם נזק לבעל הבית, אלא שיש לו תרעומת. וכתב המהרי"ק בסימן קל"ג שהטעם הוא משום שהיה צריך להעלות על דעתו שיתכן ויחזור בו.

ואולי זה לא דומה?

2. החזון איש ב"ק סימן כ"ג ס"ק כ"ה, כותב שאם עשה בחינם דבר האבד וחזר בו ואינו רוצה לעשות, חייב לשלם לו את הנזק. "וכל אדם אחראי שלא יבוא נזק לחבירו על ידו, ולכן חייב לשלם לו".

3. יש לדון האם בכלל יש כאן התחייבות של הנהג. אין כאן "הבטחה בחינם", אלא רק הסכמה של הנהג שהנוסע ייהנה ממה שהוא נוסע בין כה.

 

תגובות   

+1 #1 פטוראליהו 2011-02-02 22:44
נראה לי שלפי ההלכה הוא אינו חייב, אבל מאידך גם לא חייבים להיות מגעילים...
+3 #2 אליהו כנראה שאתה נהג לא טרמפיסטמני 2011-02-04 02:52
אם היו זורקים אותך באמצע כביש שומם בגשם, גם אז היית אומר פטור??
+2 #3 אני חושבת שמראש,הנהג צריך להגיד לנוסע שהוא לוקח אושרית שמאי 2011-02-04 05:34
שהנהג יגיד לו מראש שיקח את הנוסע,בתנאי שאם תהיה פתאום בעיה כלשהי באמצע הנסיעה כמו לשנות מסלול מאיזושהי סיבה,אז שהנוסע יהיה מוכן לזה שיצטרך לרדת .ואם הוא יסכים אז הנהג יקח אותו.וברור שהנג יוריד אותו בהתאם למזג האוויר במיקום הראוי.
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
ואם בכל מקרה הנהג לוקח ולא מסכם מראש עם הנוסע.אז הנהג צריך להגיע לפשרה איתו לגבי מקום הורדה ומזג אוויר.ואם בכל זאת לא מוצאים מקום-למרות שחייבת להיות תחנת אוטובוס איפושהו .אז שהנהג אפילו יציע לתת לו סכום כסף למונית,או יזמין לו מונית וישלם חצי ויעזור לו.זה גם עיניין של מוסריות ולא רק של חוקיות.
תודה.. :-)
+1 #4 דעתיאלי 2011-02-04 17:01
דווקה לי נראה שהוא לא יכול להוריד אותו ואם הוא רוצה הוא חייב לשלם לו אטובוס או משהו
+2 #5 מזי 2011-02-04 18:48
לדעתי הוא צריך להוריד אותו במקום הכי קרוב שיש בו גישה לאוטובוס או טרמפ אחר ובנוסף כדי לא לגרום עוול הוא יביא לו כסף לאוטובוס או מונית.
ומלכתחילה הטרמפיסט לא צריך להתעצבן אם משהו כזה קורה כי בסך הכל עשה לו טובה ויש מלא הפתעות בחיים ואי אפשר לדעת מה יקרה בעוד שניה.
0 #6 שרה 2011-02-07 03:19
להסביר יפה
0 #7 הנהג חייב כשם שנותן צדקה לא יכול לתת מטבע מזויף אויש מיש 2011-02-26 11:39
הנהג היה חייב לידע את הטרמפיסט, שיכול להיות שינוי בכיוון הנסיעה,
ויחליט האחרון טוב לו או שמא יחכה לאחר.
משלא הזהירו חייב בהבאתו ליעד או למקום הכי קרוב להמשך נסיעתו.
היה יכול גם לדחות את המטלפן למועד מאוחר יותר.
לזכות במצווה זה לא לזכות מן ההפקר,
זה להתגבר לעשות רצון בוראו.
המחויבות קודמת לרווח שעל הדרך.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן