לע"נ ישראל מנחם בן בנימין ע"ה

מדוע הקפיד הקיסר נפוליאון לא לישון בשעות היום? | אליעזר היון

נאמר בתורה: "ושמרתם את השבת כי קדש היא לכם" [שמות לא].

הפסוק הנ"ל, מסביר הרב אהרן זכאי שליט"א, בא לרמז לנו שנשתדל ללמוד תורה בשבת יותר משאר ימים. למה?

"כי קודש היא לכם", היינו, בגלל הנשמה היתירה הבאה בשבת, ולכן יכולים להבין יותר ולהשיג יותר חכמה בשבת מאשר בשאר הימים.

ומפני עוד טעם חייבים ללמוד בשבת יותר מאשר בשאר ימות השבוע, שבימות החול רודף אדם אחרי מזונותיו ואינו יכול ליישב ללמוד אבל בשבת אין לאדם אלא ליישב וללמוד תורה.

ואם אינו יודע ללמוד ילך לבית הכנסת ושם ישב ויאזין לשיעור תורה, שלא ניתנו שבתות וימים טובים לישראל אלא כדי שיעסקו בתורה, ולא כדי לשוטט אנה ואנה ולא כדי לשמוע חדשות העולם וכיוצא בזה, וכל העוסק בשבת בדברים בטלים עונשו חמור שהוא מחלל את השבת ומזלזל בנשמה היתירה שיש בו.

מוסיף הרב בשם ה'מעם לועז' שכאשר, ישאל הקדוש ברוך הוא ביום הדין הגדול והנורא את האדם: עסקת בתורה? לא יוכל להצטדק ולומר רדפתי אחרי מזונותיי, ולא הייתי יכול לעסוק בתורה, שכן אז ישאל אותו הקדוש ברוך הוא ולמה לא עסקת בתורה בשבת? ולא יהיה מענה בפיו...

במקרה כזה הוא יענש הן על השבת והן על שאר ימות החול, שכן נימוקו שינמק שלא למד מפני פרנסתו אינו כלום, שהרי גם בשבת לא למד.

מעלת לימוד התורה ביום שבת היא לאין חקר ושיעור, וכמו שכתב הגאון רבי יוסף חיים זצ"ל בס' בן איש חי בשם המקובלים כי הפעולה שנעשית מעסק התורה ביום שבת היא פי אלף יותר מהנעשה בעסק התורה של ימות החול.

מספרים על הצדיק רבי נטע מאברוץ' שמאז עמד על דעתו מנע עצמו מלישון בלילי שבתות, ומדי שבת בשבתו היה לומד תורה בהתמדה, והשתדל לסיים בו ביום כל כ"ד הפרקים של מסכת שבת.

האנשים היו שואלים אותו: מדוע הנך מדיר שינה מעיניך בכל יום השבת? כלום אין זה בבחינת עינוי נפש, ובשבת הרי מצוה להתענג?

היה משיב רבי נטע לשואלים: מספרים על הקיסר הצרפתי נפוליאון שמעולם לא היה ישן בשעות היום. למה?

הוא הסביר כי "בשעה שאני ישן איני קיסר וחבל להחמיץ את מעמד המלוכה שבידי אפילו לשעה קלה"...

אף אני עושה כן, סיים רבי נטע בחיוך, הנני משתדל להיות ער בכל שעות השבת מכניסתה עד צאתה, כי חבל לי להחמיץ את שבת מלכתא אפילו לשעה קלה.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן

לפרשת השבוע: ויקרא

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו