הטרמפ ששינה מסלול | מערכת האתר

בנסיעתו הביתה הבחין יואב באדם שעמד בתחנה וביקש טרמפ. יואב זכר שיש מצווה לקחת טרמפיסטים (כשאין סכנה ביטחונית כמובן), וצרף אותו לנסיעה ללא תשלום.

 

באמצע הדרך קיבל יואב טלפון (בדיבורית), והתברר לו שהוא חייב לשנות את מסלול הנסיעה שלו ליעד אחר.


כעת מבקש יואב מהאורח שימצא לעצמו מקום חלופי לרדת, ומשם ימצא סידור נסיעה אחר, מכיוון שהוא משנה את מסלול הנסיעה. "אני לא התחייבתי לקחת אותך, רק הסכמתי לצרף אותך, חינם, לנסיעה שלי. עכשיו שאני נוסע למקום אחר אני מחויב לנסוע לשם רק בשבילך", הוא אומר.

הנוסע משיב בנימוס, "אני עמדתי ביציאה מהעיר, שם היה לי אפשרות למצוא מישהו אחר שייקח אותי. שם גם היה לי אפשרות למצוא אוטובוס, אבל כאן אין לי אוטובוס, וגם לא יעצרו בשבילי". חוץ מזה גם כאן חם או קר, ולא יוכל לעמוד ולנסות להשיג טרמפ אחר.


אנא כתבו בתגובות, איך הייתם נוהגים במקום יואב?

 

 

מקורות:

1. הרמ"א בסימן של"ג סעיף ה' כותב שפועל שעובד בחינם יכול לחזור בו אפילו אם נגרם נזק לבעל הבית, אלא שיש לו תרעומת. וכתב המהרי"ק בסימן קל"ג שהטעם הוא משום שהיה צריך להעלות על דעתו שיתכן ויחזור בו.

ואולי זה לא דומה?

2. החזון איש ב"ק סימן כ"ג ס"ק כ"ה, כותב שאם עשה בחינם דבר האבד וחזר בו ואינו רוצה לעשות, חייב לשלם לו את הנזק. "וכל אדם אחראי שלא יבוא נזק לחבירו על ידו, ולכן חייב לשלם לו".

3. יש לדון האם בכלל יש כאן התחייבות של הנהג. אין כאן "הבטחה בחינם", אלא רק הסכמה של הנהג שהנוסע ייהנה ממה שהוא נוסע בין כה.

 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו