"ויאמר צדקה ממני" | אבי קלנר

מובא במדרש רבה – "יהודה אתה יודוך אחיך", מקרא זה לא אמרו אלא כנגד צדיקים שכובשין את יצרם ומודים במעשיהם, שכל המודה במעשיו זוכה לחיי העולם הבא.

בילקוט שמעוני נמנים הדברים להם זכה יהודה בגין הודאתו: זכה למלוך על אחיו בעולם הזה ובעולם הבא, להרוג את אויביו. שיעמדו ממנו מלכים, הצלת חנניה מישאל ועזריה ודניאל בזכותו.

לכאורה תמוה מדוע זכה יהודה לשכר כה גדול עבור הודאתו, וכי היה לו להניח לתמר כלתו ולשני התאומים שהיו בבטנה שהם בניו, למות כדי לשמור על כבודו?
 

הביאור הוא, שבדרך כלל כשאדם טועה בכל עניין שהוא ולאחר מכן נודע לו שטעה, מיד הוא מנסה לעשות מאמץ לתקן את הטעות כדי שלא תצא תקלה מתחת ידו, אך את תיקון התקלה או את הצער במקרה שאי אפשר לתקן, עושה האדם בשקט ובצנעה לבל יתגלה קלונו ברבים, ולא עוד אלא שהאדם אומר לעצמו מה תועלת שידעו הרבים את כישלוני, אדרבה אולי חילול ה' יש בדבר שידעו כולם את טעותי.

יהודה, מיד כשהכיר על פי סימניה הנסתרים של תמר ["הכר נא למי החותמת והפתילים והמטה האלה"] שלא רצתה לביישו ולגלות את קלונו ברבים, לא היסס אף לרגע והכריז קבל עם ועדה "צדקה ממני".

יהודה שהיה אחד מהדיינים במשפטה של תמר יכל לעכב או לשנות את גזר דינה ללא שהיה מתגלה שהוא אבי התאומים שבבטנה, ובכל זאת יהודה אמר את כל האמת וכך יצאה תמר זכה ונקייה מכל חטא ללא פגם או שם רע, אלא שכל כוונותיה היו לשם שמים, ובאמת זכתה ששני בניה פרץ וזרח היו שניהם צדיקים כאביהם יהודה.

אחים יקרים!

חז"ל אמרו "כל הנגעים אדם רואה חוץ מנגעי עצמו", אדם שמצליח לכבוש את יצרו ולהודות הודאה אמיתית במעשיו, מובטח לו שהוא זוכה חיי העולם הבא.

בואו נשב עם עצמנו ובצורה כנה ואמיתית נתבונן פנימה אל תוכנו, נכין רשימה כתובה של כל הדברים בהם אנו מושלמים ובצדה השני של הרשימה את כל הדברים שבהם זקוקים לשיפור ונתחיל ליישם באופן הדרגתי את הטעון שיפור וחיזוק.

 
Image

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו