כתבינו בספר החיים | מערכת האתר

כתבינו בספר החיים, ככתוב ואתם הדבקים בה' אלוקיכם חיים כולכם היום

 

דרשו חכמינו זכרם לברכה: האם אפשר לדבוק בשכינה, והלא נאמר שה' הוא אש אוכלה? אלא הידבק במידותיו – מה הוא רחום אף אתה היה רחום, מה הוא חנון, אף אתה חנון.

 

המשיל על כך המגיד מדובנא: תלמיד חכם אחד היה גדול בתורה מחדש ומקשה מתרץ ומבאר. היה לו בן שלמד בישיבה. שאל את בנו: מה לומדים כעת בישיבה.

 

ענה הבן: אוחזים בסוגיא פלונית.

 

שאל האב שאלה או שתים, והבן השיב לו בשטחיות.

 

ראה האב שהבן לא חדר אל מעמקי הסוגיא ולא גילה את נתיבה. בדק אותו גם בסוגיות קודמות וגם שם נוכח כי התוצאה זהה. לימודו של הבן רדוד ושטחי. יש לכוונו בלימודו, להראות לו כיצד מעיינים בסוגיא.

 

נטל האב את מחברת חידושיו על אותה מסכת והביא אותה לבן. 'קח' אמר האב 'עיין בזה'. כעבור שעה שב הבן והחזיר לאב את המחברת בעיניים נוצצות.

 

ובכן, שאל האב, מה אתה אומר, וציפה לשמוע קושיות, השגות, הערות על הדברים. אולי יביא ראייה נוספת לחידושים.

אך הבן רק אמר: מה אומר לך אבא – אתה ממש גאון.

 

לא היה קץ לאכזבתו של האב, הרי אין הוא זקוק להסכמתו של בנו. כל מבוקשו היה שבנו ילמד לצעוד בנתיבות העיון, שידע גם הוא ללמוד כפי שניסה להתוות לו במחברת.

 

והנמשל

הקב"ה מראה לנו את קצות דרכיו, חנון ורחום, ארך אפים ומרבה להיטיב.

 

אנו מתפעלים וקוראים: 'מי כה' אלוקינו הטוב ומיטיב לרעים ולטובים'.

 

אך הקדוש ברוך הוא משיבנו: וכי להסכמתכם אני צריך, כל מה שביקשתי הוא שתלכו בדרכי ותהיו גם אתם לטובים ולמטיבים, ואז ארווה מכם רוב נחת ואקצוב לכם חיים טובים, ועל כך נאמר "ואתם הדבקים בה' אלוקיכם חיים כולכם היום".

 

[על פי שערי ארמון]. 

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו