הרהורים למוצאי תשעה באב | דוד הוד

 'בית המקדש'? גדול עלי...

בית המקדש נחרב. זה קרה לפני אלפיים שנה. רק לפני כמה ימים, צמנו צום מדלל קלוריות, אך מעורר תאים רדומים ומחשבה שנייה: למה?

 

אומרים חז"ל: כל מי שלא נבנה בית המקדש בימיו, כאילו נחרב בימיו.

 

שום ארגון איננו יכול ליטול על עצמו את האחריות, אף איננו יכולים להסתפק בגינוי רשמי של אנשי 'דור החורבן'. אחריות לחורבן המתמשך, מוטלת על כל אחד מאיתנו, אנשי ה'מילניום הציביליזציוני'. כולנו נדרשים לצום, לעשות pause , לעצור רגע את אינסטינקט האכילה ולנער את המוח מהשגרה; מה החלק שלי בהקדמת בניינו של בית המקדש, או שמא; מהו חלקי בהנצחת תקופת הגלות והשפל של עמנו. 

 

חוויה חוץ אטמוספרית

מה זה 'גלות'?

גלות, זהו שם המתאר את מצבנו האומלל; העקרונות, עליהם השתית בורא עולם את קיום עולמו, נחשבים מבוזים בעיני ההמון. מצד שני, הרעיונות שהם ההפך מרוחניות, נחשבים מוערצים ונחשקים ולהם שמורות מרכזי הבמות וה'פריים טיים'.

 

מגלה לנו ה'מכתב מאליהו' רבי אליהו דסלר זצ"ל, שגם בזמננו, ישנה אפשרות להיות מחוץ לאטמוספרת הגלות.

 

אדם המבין, שכל המשיכה העוצמתית בימינו - לדברים כמו כסף, אופנה, קידום בעבודה, יופי והישגיות - באה לשרת את ה'מבחן האחרון' לפני ביאת המשיח, ואכן, במעשיו הוא משתדל להתעלם מתכתיבי הנורמות הללו, לטובת השיקול הרוחני, הרי שהוא כבר עכשיו 'גאול'.

 

על זה אמרו חז"ל ש"הגלות היא בדעת" – בפרשנות שאנו נותנים למאורעות סביבנו.

 

כשאנו נכנעים לחיי החיצוניות, זה בגלל שאיננו מבינים שזהו קטע ב'הצגה' המלווה את חיינו – כדי לבחון באיזה צד אנחנו. אותו מלאך המכונה 'יצר הרע' הוא גם הבימאי בדיוני המוצלח ביותר.

 

"אמר רבי אלעזר, כל אדם שיש בו דעה כאילו נבנה בית המקדש בימיו" (ברכות-לג.)

 

בינינו של בית המקדש השלישי, הינו פרי עבודה אישית של יחידים – של כל אחד מאיתנו. "ועשו לי מקדש, ושכנתי בתוכם"

 

מקדש = סדר עדיפויות מחודש...

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו