המרק שנשפך על בגדי המלך | הרב עזריאל יונה

כאשר ניחתו הצרות האיומות על ראשו של איוב, הגיע שלב שגם הוא לא שקט יותר והחל לדבר קשות, עד שהגמרא כותבת כי 'ביקש איוב להפוך את הקערה'.

 

בספר 'ויאמר אברהם' מובא על כך משל יפה מהגאון מוילנא.

לפני שנים חי לו מלך עז ובעל חימה גדולה שמכעסו פחדו כולם ונזהרו שלא לעורר את רוגזו. באחד הימים הגיע מלצר הארמון אל המלך וביקש למזוג לו מן המרק. אלא שידו של המלצר רעדה מעט מחמת הפחד העצום ומספר טיפות מרק נשפכו על בגדו של המלך.

פניו של המלך האדימו, ורוגזו המפורסם החל לעלות.

 

המלצר ידע כי כלתה אליו הרעה, ועשה מעשה לא לגמרי הגיוני: הוא לקח את כל סיר המרק ושפך אותו על ראשו של המלך.

המלך לא הצליח לדבר מרוב חרון בדקות הראשונות, וכשחזר אליו הדיבור ציווה לקחת מיד את המלצר ולהתיז את ראשו מעליו.

קודם לכן ביקש לשאול אותו, מסקרנות מדוע עשה כך. מילא כאשר נשפכו מעט טיפות מרק היה אמנם מקבל עונש קשה, אך חייו היו ניתנים לו, ואילו כעת מותו וודאי.

 

ענה המלצר: אדוני המלך, ידעתי כי גם על הטיפות הקטנות תצווה להוציא אותי להורג או לפחות להטיל עלי ייסורים קשים. כולנו מכירים את רוגזך ואת קוצר רוחך. אך מחמת שחששתי לכבודך פן יאמרו כי על כל דבר שטות אתה מעניש  בעונש קשה, עשיתי עברה חמורה כדי שאם תמיתני ידעו הכל כי העונש הגיע לי בצדק ולא מחמת רוגזך.

 

טיעונו של המלצר מצא חן בעיני המלך והוא שחרר אותו לדרכו.

 

איוב היה צדיק גדול ועובד את ה' מאהבה. הייסורים שעבר לא הדאיגו אותו, אלא החשש שהבריות יאמרו כי לחינם הוא סובל, וכך יתחלל חלילה שם ה'. לפיכך הוא התחיל לדבר שלא כדת כדי שיחזיקוהו הבריות לחוטא ואשם ויצדיקו את פועל ה' ויושר משפטו. 

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו