מעשה ביהודי בשם רבי שבתי סבלן | הרב עזריאל יונה

סבלנות היא מידה שאינה נרכשת בקלות, אך יחד עם זאת יקרה היא מפז. בספר ישועה והצלחה מובא סיפור על אדם שהצליח לרכוש את התכונה הזו ואף נקרא על שמה.

וכך מובא המעשה.

אחד האנשים שהיו ידועים בירושלים בסבלנותם ובענוותנותם המרובה נקרא רבי שבתי סבלן.

מפורסם היה צדיק זה במידותיו התרומיות ובעיקר במידת הסבלנות עד שמעולם לא הצליחו להביאו לידי כעס.

מעשה שהיה בערב חג הפסח כאשר רבי שבתי שהתפרסם גם ביראת השמים הגדולה שלו, טרח ויגע כבכל שנה להכין כל צרכי הסדר, ולפני התקדש החג הניחם על השולחן בזהירות רבה כדי שבבואו מבית הכנסת יהיה הכל מוכן ומזומן ובני הבית יוכלו לגשת מיד אל שלחן הסדר.

התברך רבי שבתי באשה צדקנית כמותו, שמרוב אהבתה למצוות השתוקקה לישב כבר לשלחן הסדר והמתינה בקוצר רוח לשובו של בעלה מהתפילה.

בינתיים התיישבה לה עקרת הבית ליד השולחן המסודר והתבוננה בהנאה יתירה במצות ובבקבוקי היין, בחרוסת ובמרור וביתר חפצי המצוות.

לפתע אירע דבר לא צפוי. רגלה של האשה נתקעה במפה הגדולה שהשתרכה עד לשיפולי השולחן וברצותה לשחרר את הרגל משכה מבלי משים את המפה וכל מה שהיה ברגע זה על השולחן נפל על הרצפה בקול רעש גדול.

בקבוקי היין נשברו, מהמצות כמעט לא נשארה חתיכה אחת שלימה, וגם כל הסימנים התפזרו לכל עבר.

נדמה שהנה לפנינו 'סימן מובהק' לכעס ולמריבה שיבואו עוד מעט קט.

בשמחה רבתי ובאווירה מרוממת פוסע רבי שבתי סבלן בדרך לביתו, ובעיני רוחו הוא רואה כבר את השולחן הערוך הממתין לו.

מה חשכו עיניו כאשר נתקל בבוקה ומלבוקה של שאריות היין האדום שהתערבו עם החתיכות השבורות של המצות המהודרות שאפה ביגיעה רבה.

מה עשה רבי שבתי, צעק על אשתו, פלט כנגדה מילים לא יפות, עלב בה?

לא.

הוא ניגש אל מה שהיה פעם שלחן ליל הסדר הניח את ראשו עליו ואמר: אני מבטיח שלא אעשה זאת יותר, כאומר, האשמה למה שקרה מוטלת אך ורק עלי, אם אני הייתי בסדר זה לא היה קורה, ולכן מבטחני לעשות תשובה ולא לשנות באיוולתי ולא לעסוק עוד בדברים הרעים שבגינם קרה מה שקרה.

ויש כאן בנותן טעם להביא את הנאמר בתלמוד במסכם פסחים כי שלשה חייהם אינם חיים, הרחמנים, והרתחנים ואניני הדעת.

כלומר אדם הכועס לא רק פוגע בנפשו ובנשמתו, אלא גם איכות חייו נפגעת, וכפי שקובעת הגמרא 'חייו אינם חיים'. 

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו