קורס לעיצוב הנשמה | לאה הכט

אנשים שונים זה מזה במראם החיצוני אולם מבנה גופם – מבחינה פיזיולוגית – זהה. לכל אדם בריא מס' זהה של עצמות שרירים, איברים וכו'. גם מיקומם בגוף קבוע וידוע מראש. הנפש – זה כבר סיפור אחר לגמרי. כל אחד שונה כ"כ מחברו במבנה הנפש שלו, בחוזקות ובחולשות שלו, במטען שהוא נושא עמו.

חקר הנפש עשוי להיות המדע המרתק ביותר, אך תמיד הוא יהיה בלתי מדויק. ואם נוסיף לנפש מימד רוחני ונדבר על נשמה, נשמה אלקית חצובה מתחת כסא הכבוד – הנה נדבר על משהו רחב מיני ארץ ועמוק מיני ים. החזון אי"ש בספרו "אמונה ובטחון" מתווה לנו דרך עבודה לשיפוץ הנשמה: "רפואת המידות אינה בסמים גשמיים, וכשם שהחולי איננו גוף כך רפואתו אינה מן הגופים. החולי הוא הגש נפשי והרפואה – הרגש נפשי."

התיחסותו לנטיותינו השליליות וטבעינו הבהמיים כאל מחלות שעלינו לדאוג לרפואתם. אדם בריא הוא אדם שלם, נעלה מעל קטנוניות החיים הגשמיים, מתוקן ושלם במוסרו. כולנו, כל מי שעדיין בדרך, חולה במידה זו או אחרת, והחכם שעיניו בראשו – מנסה לרפא עצמו מן המחלות. מובן שהתרופות לא תמצאנה בסופר פארם ו"הרפואה – הרגש נפשי."

ביהדות אנו רואים כמפתח לרפואת המידות את "ספרי המוסר" – אלו הם ספרים מן המדף התורני שעוסקים כולם בחכמת הנפש ובדרך צחצוחה עפ"י הנחיות התורה.

נזכיר את חלקם: מתוך התנ"ך ספרי משלי וקהלת עוסקים ברובם בהנחיות להשלמת האדם. מתוך המשנה "פרקי אבות". ספרים מאוחרים יותר ישנם רבים, כגון: מסילת ישרים, אורחות צדיקים, חובות הלבבות, חזון איש, ועד ימינו אנו ממש כגון, עלי שור. כל הספרים הנ"ל, ורבים רבים נוספים עוסקים בהדרכה לבניה עצמית, למלחמה בתאוות הארציות, בתיקון הנטיות הקלוקלות.

החזון איש: "ספר המידות שהכינו החכם בחכמתו, הקריאה בספרו – מרפא לנפש, וההתמדה בונו – תיקון המידות. ואמנם אין הקריאה בספרי המוסר רפואה ודאית כמו שאין רופאה בטוחה לחולי הגופים... כי גורלם של הרטיות בחוזק המחלה תלוי".  כלומר, ישנן שלוש פאזות בעבודת תיקון המידות:

-          קריאה ולימוד בספרי המוסר- מדריכה, מעניקה תובנות, מנחה. תוכלו למצוא בספרים אלו משנה סדורה של פסיכולוגיה יהודית – תורת הנפש הכתובה ע"י יצרן הנפש – האלוקים – מתוך התורה. מרתק, אמיתי ורלוונטי!

-          התמדה ושינון הדברים שוב ושוב – טפטוף איטי של אמיתות (שכבר הבנת והסכמת אליהן) מן ההכרה השכלית אל הרגש, המעשה, החיים. (חזרה על דברים פשוטים ונכונים שוב ושוב היא המפתח להתקדמות גם לפי הרמח"ל בספרו מסילת ישרים).

-          יישום בשטח- בשדה הקרב האמיתי של החיים. נסיונות, הצלחות ונפילות בשליטה עצמית, בהתגברות, בחסימת הפה מלומר את שאיננו ראוי, בשכנוע פנימי להרגש דק, בהחלפת זוית הראיה, וכו'.


Image

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו