משל הנחש, והביצה המסתורית | הרב עזריאל יונה

לאיש אחד היה חבר מעט מוזר: נחש צפע ארסי. למרות האיבה השוררת באופן טבעי בין בן האדם לחיה הקדמונית שררה אהבה אמיתית בין השנים והאיש הזמין את הנחש לגור בביתו. הנחש נענה בחפץ לב, והיה ישן על מפתן הדלת של האיש, שמר על ביתו והיה משתעשע אתו בשעות הפנאי. החברות היתה מופלאה. הנחש שמר היטיב על דלתותיו והיה נאמן לידידו והלה היטיב לו והיה מאכילהו מזון משובח כמו חמאת בקר וחלב צאן.

 

באחד הימים חשב הנחש לעצמו: האם האיש באמת כה נאמן לי או שאולי הוא רק משתמש בי לצרכיו? החליט להעמיד את האיש במבחן. הוא סיפר לו כי הוא עומד לצאת לדרך רחוקה וישוב רק בעוד חודש. בינתיים ביקש הנחש להפקיד ביד האיש ביצה יקרה בה תלוי כל עושרו ואושרו, עד שישוב. הנחש הזהיר את האיש לבל יפתח את הביצה שכן אם תיפתח יימוג כוחו של הנחש והוא יהיה אומלל.  האיש הבטיח נאמנה לנחש לשמור על אוצרו ונפרד ממנו לשלום.

 

עבר יום, חלפו יומיים, ומחשבותיו של האיש נסובו אודות הביצה בלבד. הוא לא הפסיק להרהר בה ולאשתו אמר: מדוע לא נפתח את הביצה. מירב הסיכויים הם שהנחש לא יחזור בשלום מדרכו הארוכה ובתוך הביצה טמון בוודאי אוצר. ניקח אותו לעצמינו ונהיה עשירים. שבר את האיש הביצה והתאכזב לגלות כי היא היתה מלאה במים פשוטים.

חלפו ימים נוספים והנחש חזר מדרכו. הוא מיהר אל האיש והביט בעצב בשברי הביצה. האיש הבטיח לו כי היא נשברה לבד אך הנחש אודיע לו כי דרכיהם נפרדו וחבל, שכן אוצר אמיתי טמון עמו באחת הנקיקים, ואותו תכנן להגיש למיטיבו שכן לו אין מה לעשות עמו. כעת הפסיד הכל ברגע של חוסר נאמנות.

 

והנמשל

מן המשל הזה מבקש הייתי להסיק את הקביעה הבאה: האיש היה נאמן לנחש והוא לא חפץ ברעתו. אלא שאזהרת הנחש שלא לנגוע בביצה הכניסה אותו לסחרור והוא לא הפסיק לחשוב על מה שטמון בה. כאשר אוסרים על בן אדם לעשות דבר מה, מתנער בו אופיו האתנוצנטרי והוא מבקש בכל דרך להתמרד. הוא לא מסוגל לדחות סיפוקים ולהמתין לשעה שיאושר לו לעשות את הדבר. חיפזון זה הוא הרה אסון ועלול לגרום לאדם להפסיד דברים חשובים.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו