להצטער בצערו של הזולת | הרב עזריאל יונה

כשמת בנו של רבן יוחנן בן זכאי נכנסו תלמידיו לנחמו. נכנס רבי אליעזר בן הורקנוס ואמר לו – אדם הראשון היה לו בן ומת וקיבל עליו תנחומין וכו'.

אמר לו: לא די לי שאני מצטער בעצמי אלא שהזכרת לי צערו של אדם הראשון.

נכנס רבי יהושע ואמר... איוב היו לו בנים ובנות ומתו כולם ביום אחד וקיבל עליהן תנחומין אף אתה קבל תנחומין וכו'.

אמר לו: לא די לי שאני מצטער בעצמי אלא שהזכרת לי צערו של איוב?

נכנס רבי יוסי וישב לפניו... אהרן היו לו שני בנים גדולי ומתו שניהם ביום אחד וקיבל עליהם תנחומין שנאמר וכו' ואף אתה קבל תנחומין...

אמר לו: לא די שאני מצטער בעצמי אלא שהזכרתני צערו של אהרן?

נכנס רבי שמעון ואמר... דוד המלך היה לו בן ומת, וקיבל עליו תנחומין ואף אתה קבל תנחומין, ומנין שקיבל דוד המלך תנחומין? וכו' ואף אתה רבי קבל תנחומין.

אמר לו: לא די שאני מצטער בעצמי אלא שהזכרתני צערו של דוד המלך?

נכנס רבי אלעזר בן עזריה [ויש אומרים שהיה זה רבי אלעזר בן ערך] ואמר משל למה הדבר דומה לאדם שהיה לו פיקדון מאת המלך וכל יום בכה לו יהי שהפיקדון יצא ממני בשלום, אף אתה רבי היה לך בן שקרא תורה מקרא נביאים וכתובים וכו' ונפטר מן העולם בלא חטא, יש לך לקבל תנחומין כשהחזרת פיקדונך בשלום.

אמר לו: רבי אלעזר בני נחמתי כדרך שבני אדם מנחמין.

אומר הרב אברמסקי זצ"ל [הובא ב'והגדת'] כאשר אדם נתון באבלו לבו נתון בצרתו ואטום בפני צרותיהם של אחרים.

ראיה לדבר: מתי לאדם יש יותר כסף כשהוא עורך שמחה או כשהוריו נפטרו והשאירו לו ירושה? התשבוה ברורה, והנה בכל זאת אנו רואים שבעת שמחה מחלקים צדקה בעין יפה ובשעת אבל היד קפוצה.

ואילו רבן יוחנן בן זכאי מתאבל כל כך עד שיש להפציר בו הפצרה אחרי הפצרה שיקבל תנחומין, וכשמזכירים לו:

אבלו של דוד המלך שארע אלף שנים קודם לכן,

אבלו של אהרן שארע 1500 קודם לכן,

אבלו של איוב שארע אלפי שנים קודם לכן [ישנן דעות מתי בדיוק חי איוב],

אבלו של אדם הראשון מלפני 4000 שנים,

הוא מצטער ומתמרמר שהזכירו לו צרותיהם שכן הוא מצטער בצערם.

כמה מפעים ליבם של רבותינו, כמה היו ערים רגשותיהם כמה נשאו בעול הזולת על כל צרה ששמעו.

כמה מאתנו מסוגלים להצטער בצערם של אחרים, ועוד בצערם של אנשים שנפטרו לפני אלפי שנים?

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו