בואו חשבון | אבי קלנר

"אלה פקודי המשכן משכן העדות"

במדרש רבה מבואר "אלה פקודי המשכן", משה רבנו ערך חשבון מסודר לכל תרומה ותרומה להיכן בדיוק הגיע הכסף וכמה הייתה עלות כל אחד מפריטי המשכן.

מקשה המדרש מדוע ערך משה חשבון והרי הקב"ה יתברך שמו מאמינו, שנאמר "לא כן עבדי משה בכל ביתי נאמן הוא", אלא ששמע משה את ליצני ישראל מדברים מאחריו, שנאמר "והיה כבוא משה האוהלה... והביטו אחרי משה", והיו הליצנים אומרים: ראו כמה שמן צווארו ועורפו של בן עמרם, ועוד שאדם ששלט על מלאכת המשכן ודאי שיהא עשיר מכיוון ש..., ולכן כשתמה מלאכת המשכן ערך משה חשבון מסודר ומפורט.

מדהים עד כמה שבכוח היצר להכניס במוח האדם מחשבות כאלה המתלבשות על מידותיו הרעות של האדם, ועוד על משה רבנו שהוציא והנהיג את בני ישראל ממצרים, קרע להם את הים הובילם להר סיני והעביר ולימדם את התורה.

גם כשהוקם המשכן על מכונו נאמר מספר פעמים "כאשר צווה ה' את משה", ומדוע, לפי הכיוון שהרהרו בני ישראל אחר משה בשעה שהיו מעמידים את המשכן ולא היה עומד, שמא ציווי הבורא היה לעשות משכן במשקל קל ומשה רבנו הוסיף מעצמו לעשות במשקל כבד, לכן התורה מדגישה בכל פרט "כאשר צווה ה' את משה"

ושוב אנו מוצאים את הליצנים ממשיכים בליצנותם גם בהמשך, מלאכת המשכן נגמרה בשלושה חודשים: תשרי, חשוון, כסלו. והיה המשכן מונח מפורק עד א' ניסן, וטעם הדבר לפי שרצה בורא העולם לערב את שמחת הקמת המשכן בשמחת היום שנולד בו יצחק אבינו, ליצני הדור שלא ידעו את רצון ה' היו מרננים ומרכלים שהנה הסתיימה מלאכת המשכן והוא עדיין לא מוקם.

דוד המלך הגדיר זאת בתהילים "כי שמחתני ה' בפועלך במעשה ידיך ארנן, מה גדלו מעשיך ה' מאוד עמקו מחשבותיך. איש בער לא ידע וכסיל לא יבין את זאת".

חז"ל מבארים את כוונת הפסוק "על כן יאמרו המושלים בואו חשבון, תבנה ותכונן עיר סיחון". המושלים – אלו המושלים ברוחם, בואו חשבון – בא ונחשב חשבונו של עולם, תבנה ותכונן – אם אתה עושה כן תבנה בעולם הזה ותכונן לעולם הבא, עיר סיחון – אם משים אדם עצמו כעייר זה שמהלך אחר סייחה נאה, כתיב בו – כי אש תצא מחשבון...

הרהורי היצר הינם "שיחה נאה" בלבד ללא מחשבה יתרה וללא שום ביסוס, ומי שאינו מחשב חשבונו של עולם אלא זורם עם אחר הרהוריו כעייר שמהלך אחר הסייחה, כובשו היצר וטומנו ברשתו.

אחים יקרים !!
העצה היחידה להינצל מהיצר הרע ומלכודותיו וכן לא להיות מושפע מאותם ליצנים הפוטרים כל דבר הלכה וכדו' באמרת ליצנות, להכניס תוכן רוחני ולמלא את המוח בדברי תורה במקום דברי שטות, וכאמרת חז"ל "כל הנותן דברי תורה על ליבו מבטלין ממנו הרהורי חרב, הרהורי רעב, הרהורי שטות, הרהורי יצר הרע, הרהורי דברים בטלים, וכל שאינו נותן על ליבו...

נתחזק כולנו בלימוד התורה ולא נלך שולל אחר שיחה קלה של היצר הרע.

חברותא

פרשת השבוע: דברים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו